آلودگی هوای اردبیل بدلیل کمبود فضای سبز

آلودگی هوای اردبیل بدلیل کمبود فضای سبز

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان اردبیل گفت: کمبود فضای سبز در این استان از دلایل تشدید آلودگی هوا است.

به گزارش برنا، محمد خداپرست تصریح کرد: فضای سبز اردبیل کمتر از میانگین کشوری است و در خود شهر اردبیل میزان فضای سبز ۷.۴ مترمربع برای هر شهروند محاسبه شده است.
وی افزود: هر چند در برنامه ۱۰ ساله رساندن این رقم به ۱۵ مترمربع برنامه ریزی شده اما کمبود فضای سبز از دلایل تشدید آلودگی هوا است.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان ادامه داد: به منظور جبران آلودگی با تقویت فضای سبز مقرر شده در شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت کشور کمربند سبز اجرا شود که اجرای آن در دو شهر اردبیل و پارس آباد دنبال می شود.
خداپرست متذکر شد: بیشترین میزان آلودگی هوا در اردبیل به واسطه ریزگردها است و توسعه فضای سبز می تواند منجر به کاهش آلودگی ها شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر اردبیل به لحاظ آلودگی هوا، جزو شهرهای سالم محسوب می شود، ادامه داد: با این وجود نیازمند اجرای برخی برنامه ها برای ممانعت از تشدید آلودگی در آینده هستیم.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان همچنین بخشی از آلودگی هوا را مربوط به تردد خودروها دانست و افزود: تعداد خودروهایی که آلاینده هستند در تحقیق علمی در حال احصا و مطالعه است.
خداپرست ادامه داد: سه آزمایشگاه معتمد معاینه فنی نیز در استان دایر است که در روز هوای پاک با ۳۰ درصد تخفیف معاینات خود را انجام خواهند داد.
وی با بیان اینکه بخشی از آلودگی نیز به واحدهای تولیدی مرتبط است، اضافه کرد: ۱۸۶ واحد تولیدی در استان مستعد ایجاد آلودگی هوا هستند.
وی افزود: با این وجود چهار واحد آلاینده هوا شامل سه واحد تولید آسفالت و یک واحد تولید ایزوگام در استان شناسایی شده و اخطارهای لازم ارائه شده است.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان بیان داشت: علاوه …

درباره نویسنده