۴ آزمایشگاه حفاظت محیط زیست در آذربایجان غربی فعالیت می‌کنند

4 آزمایشگاه حفاظت محیط زیست در آذربایجان غربی فعالیت می‌کنند

پرویز آراسته امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: برای تثبیت ریزگردها و جلوگیری از حرکت شن‌های روان در محدوده حاشیه دریاچه ارومیه به سمت زمین‌های کشاورزی و مناطق مسکونی که با پیشرفت فیزیکی 68 درصد در دست اجرا است.

وی تصریح کرد: کل پروژه در سطح 400 هکتار به صورت قرارداد به پیمانکار واگذار شده‌است و 250 هکتار زیر کشت رفته و اعتبار برای اجرای این طرح 3 میلیارد تومان است.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی افزود: در روند اجرای این طرح کشت گونه‌های گز به مساحت 350 هکتار و قره‌داغ به مساحت 50 هکتار با هدف ایجاد کمربند سبز و با شکن که بتواند جلوی حرکت ماسه بادی را سد کند انجام می شود.

این مسئول گفت: پروژه ساخت سطوح عایق آبگیر جهت تامین آب مطمئن برای حیات وحش در دو جزیره اسپیر و آرزو با اعتبار 200 میلیون ساخته شده‌است و هر یک از این سطوح مساحتی در حدود 100 متر مربع ساخته‌شده و برآورد می‌‌‌‌شود که سالانه 30 متر مکعب آب ناشی از باران ذخیره کند.

آراسته اظهار داشت: چهار‌‌‌‌‌‌‌‌ آزمایشگاه حفاظت محیط زیست در کل استان فعالیت می‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که سه مورد در شهرستان‌های سلماس، ماکو و مهاباد فعالیت دارند و یک آزمایشگاه تخصصی در زمینه آب، خاک، هوا و پسماند فعالیت می‌‌‌کنند.

وی گفت: هشت ایستگاه سنجش آلودگی هوا وجود دارد که چهار ایستگاه در ارومیه، یک ایستگاه در بوکان، یک ایستگاه در خوی، یک ایستگاه در سردشت و یک ایستگاه در سلماس است.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ادامه داد: 3 ایستگاه آنلاین پایش کیفی آب که دو ایستگاه بررسی بر روی رودخانه شهر چایی و یک ایستگاه بر روی رودخانه مهاباد چای استقرار یافته‌است.

 

درباره نویسنده