نبرد با ریزگردها با توسعه جنگل کاری در مناطق مرزی غرب کشور

معاون برنامه ریزی استانداری ایلام گفت: جنگل کاری در نقاط مرزی بین ایران و عراق از طرح ها و ابزارهایی است که با توسعه و استمرار آنها می توان به جنگ ریزگردها رفت.

دکتر عسگری در بازدید از طرح های حنگلی در دست اجرائ منطقه صالح آباد و شهرستان مرزی مهران و طرح های جنگلی موسوم به طرح جام این شهرستان که با حضور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان صورت گرفت بیان داشت: در سالهای گذشته پدیده ریزگردها که در مناطق مرزی کشورمان با عراق و خصوصاً استان ایلام از شدت بیشتری برخوردار بوده است صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست استان و کشورمان وارد کرده است.
وی همچنین گفت: لازم است از طریق طرح های جنگلکاری به نوعی به جنگ ریزگردها رفت و از شدت این خسارتهای طبیعی کاست.
انجام 6 هزار هکتار جنگل کاری در استان ایلام رقم بی نظیری است
معاون برنامه ریزی استانداری ایلام اضافه کرد: در سال جاری در مجموع امسال چیزی در حدود 6 هزار هکتار نهالکاری صورت گرفته که در واقع رقم بی نظیری است و قطعاً طی چند سال آینده سهمی که شهرستان مهران در توسعه جنگل دارد حتماً نقش پر رنگتر و بارزتری خواهد بود .
وی افزود: امروز توسعه جنگل و مراتع از ضرورت های استان و خصوصاً مناطق مرزی بوده واثرات آن در تقلیل دمای هوای شهرستان مهران و کاهش پدیده گرد و غباری که از سمت عراق به کشورمان می آید بسیار با اهمیت خواهد بود.
در این بازدید مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام نیز با تشریح چشم انداز طرحهای مذکور گفت: باتوجه به اینکه شهرستان مهران درجبهه جنوبی ورود ریزگردها به کشور قرار دارد جنگل کاری در این نواحی نقش مهمی در تلطیف هوا و کاهش ریزگردها خواهد داشت.
مهندس آذرکردار اضافه کرد: از آنجایی که شهرستان مهران در بحث آب ها ی زیرزمینی از خروجی های مرزی کشورمان می باشد با کارهای صورت گرفته در زمینه آبخیزداری و آبخوانداری می توان هرز ابهای این استان را کنترل کرد.
وی اضافه کرد: بنا بر این از طریق نین طرح هایی می توان باعث تقویت سفره های آب زیرزمینی در این منطقه از کشورمان شد.

منبع:کردپرس

درباره نویسنده