مشاور مدیرکل محیط زیست کرمانشاه: هوای استان از نظر وجود آلاینده‌ها مطلوب است

مشاور مدیرکل محیط زیست کرمانشاه: هوای استان از نظر وجود آلاینده‌ها مطلوب است / دزفولی‌نژاد افزود: آلودگی هوای استان از نظر ریزگردها نسبت به سال‌های گذشته کاهش محسوسی داشته و امسال تنها ۱۵ روز غیراستاندارد و غیربحرانی داشته‌ایم/ صنایع استان بر روی دودکش‌های خود فیلتر گذاشته‌اند

سعید دزفولی‌نژاد، مشاور فنی و اجرایی مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه در گفتگو با «نسیم» عنوان کرد: از ابتدای امسال تاکنون در مجموع تنها 15 روز هوای شهر کرمانشاه از نظر وجود ریزگردها در شرایط غیراستاندارد بوده است. از این میزان 13 روز در وضعیت هشدار و دو روز هم در وضعیت اضطرار قرار داشته است. امسال شاهد شرایط بحرانی از این نظر نبودیم و تعداد روزهای آلوده با ریزگردهای امسال نسبت به سال 92 بسیار تقلیل پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: در هشت سال اخیر هوای شهر کرمانشاه تنها از حیث وجود ریزگرد آلوده بود که خوشبختانه امسال نیز بسیار کاهش پیدا کرد. به لحاظ سایر آلاینده‌های مانند منواکسید کربن CO، دی اکسید گوگرد SO2، ازن O3 و اکسیدهای نیتروژن NO هوای شهر کرمانشاه در تمام فصول سال در وضعیت مطلوبی بوده است و تنها در نیمه نخست سال و طی سال‌های اخیر به علت وجود ریزگردهایی که از عراق وارد می‌شود، هوای استان گاهی اوقات دچار آلودگی می‌شود که البته این آلودگی از ابتدای امسال تاکنون به 15 روز غیراستاندارد تقلیل یافته است.

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های سازمان محیط زیست استان کرمانشاه، در پاسخ به این سوال که “صنایع موجود در استان چقدر در میزان آلودگی هوای استان موثر هستند و برای جلوگیری از این آلودگی چه تدابیری صورت گرفته است؟”، گفت: درباره صنایع آلاینده هوا در استان، می‌توان به صنایع سیمان(غرب و سامان)، نیروگاه حرارتی بیستون، پتروشیمی اوره و آمونیاک و پتروشیمی بیستون اشاره کرد که آلاینده‌های عمده هوا محسوب می‌شوند. ولی خوشبختانه تمام صنایع ذکر شده، به ویژه در چند سال اخیر با قرار دادن فیلترهایی بر روی دودکش‌هایشان خروجی خود را به حد استاندارد رسانده‌اند. از سوی دیگر نیز تمام این صنایع را طبق برنامه مجاب کرده‌ایم که نسبت به نصب سیستم آن‌لاین پایش اقدام کنند؛ به این معنا که ما می‌توانیم خروجی دودکش این صنایع را رصد کنیم. این صنایع در واقع اقدام به نصب آنالیزورهای سنجش به ویژه سنجش ریزگردها بر روی دودکش‌های خود کرده‌اند و ما می‌توانیم آلاینده‌های خروجی دودکش این صنایع به ویژه ذرات را به صورت آن‌لاین از طریق اینترنت دریافت کنیم که در یکی دو سال اخیر در حد استاندارد بوده است.

دزفولی‌نژاد افزود: در سال گذشته به واسطه این اقدامات سیمان سامان به عنوان صنعت سبز معرفی و از سوی سازمان محیط زیست هم پذیرفته شد. امسال هم چند صنعت از صنایع استان را به عنوان صنعت سبز معرفی کردیم و مستندات آن نیز ارسال شده است که بر اساس بررسی سازمان محیط زیست کشور، این صنایع اعلام خواهد شد.

وی در خصوص وضعیت هوای سایر شهرستان‌های استان نیز گفت: مابقی شهرستان‌های استان نیز از نظر وجود ریزگردها در شرایط مطلوبی نسبت به سال‌های گذشته قرار دارند. اغلب مشکلات ما از نظر آلودگی با ریزگردهایی است که از کشور عراق وارد می‌شود و مربوط به شهرستان‌های مرزی است؛ البته جز مناطق خسروی و قصرشیرین که گاهی از گرد و غبارهای جنوب غرب کشور (خوزستان) متاثر هستند. مشاور مدیرکل محیط زیست کرمانشاه تصریح کرد: دستگاه سنجش آلودگی هوا به تازگی در قصرشیرین نصب شده اما شهرستان‌های مرزی نیز از ابتدای امسال تاکنون حدود همان 15 روز آلودگی را تجربه کردند و از نظر وجود آلاینده‌ها نیز استان در وضعیت مطلوبی است

درباره نویسنده