نگاه هند به رقیب برای بهبود کیفیت هوا

نگاه هند به رقیب برای بهبود کیفیت هوا

مشکل دامنه دار آلودگی هوا در هند که علاوه بر آسیب های اقتصادی ، باعث مرگ و میر بسیاری از شهروندان بخصوص در دهلی نو شده است دست اندرکاران محیط زیست این کشور را به این نتیجه رسانده تا جهت رفع این معضل به برنامه های مشابه در چین رجوع کنند.

به گزارش ایرنا، آخرین آمار منتشر شده نشان می دهد که سالانه یک میلیون و 300هزار تن به دلیل عوارض ناشی از آلودگی شدید هوا در هند جان خود را از دست می دهند.
گرد وغبار، ترافیک، دود ناشی از سوخت های فسیلی آلاینده و جمعیت زیاد، شماری از شهرهای هند بخصوص دهلی نو پایتخت این کشور را در ردیف آلوده ترین شهرهای جهان قرار داده است.
دست اندرکاران محیط زیست پیش بینی کرده اند که تا سال 2018 بیش از نیمی از مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در جهان در هند و چین اتفاق می افتد.
هند کشوری است که به دلیل توسعه صنعتی از سوخت های دیزلی به مقدار فراوان استفاده می کند ، یکی از راهکارهای دولت هند برای مبارزه با آلودگی هوا ، استفاده حداقلی از سوخت دیزلی است.
هند در ماه نوامبر سال گذشته (آبان / آذر) به دلیل آلودگی شدید هوا مجبور شد بیش از 1800 مدرسه را در این شهر به مدت سه روز تعطیل کند.
آماری که منتشر شده است همواره نام هند را در فهرست آلودگی های شدید در جهان در کنار چین قرار می دهد. به عنوان مثلا هر دو کشور دارای بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا هستند و به اتفاق در مجموع 51 درصد تلفات انسانی ناشی از آلودگی هوا را به خود اختصاص داده اند.
همچنین در سال 2016، نزدیک به 560 میلیون تن در هند و 416 میلیون تن در چین در معرض آلودگی های خانگی قرار داشتند. 43 درصد از مردم هند و 30 درصد از مردم چین از سوخت جامد استفاده می کنند. در هند استفاده از سوخت های جامد 24 درصد از ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا را تولید می کند.

درباره نویسنده