از بحث آلودگی هوای تهران تا پرتره یک نویسنده در حقیقت

از بحث آلودگی هوای تهران تا پرتره یک نویسنده در حقیقت

محمد احسانی با مستند «دود» متقاضی جشنواره حقیقت است و همچنین در خبر دیگری اعلام شده است که مستندی درباره «جان برجر» در این رویداد به نمایش درمی‌آید.

«دود» نام مستندی به کارگردانی محمد احسانی است که در سال 96 تولید شده و فرم حضور در یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت را پر کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، در خلاصه موضوع این فیلم آمده است: «تهران از آلوده‌ترین شهرهای جهان است و سالانه بیش از 5 هزار نفر در این شهر بخاطر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند! این فیلم با نگاهی تجربی به این موضوع پرداخته است و زندگی افراد درگیر با آلودگی هوای شهر تهران را به تصویر می‌کشد.»

مدت زمان این مستند 30 دقیقه است و در صورت پذیرفته شدن از سوی هیات انتخاب این دوره از جشنواره، برای نخستین بار در بخش مسابقه مستندهای کوتاه سینماحقیقت نمایش داده می‌شود.

محمد احسانی متولد سال 1352 در شهر تبریز و فارغ‌التحصیل رشته زبان و ادبیات انگلیسی است و مستندهای «رخش بر نقش»، «ایدز ایران 83»، «تبریز: تصاویر دنیای فراموش شده»، «گنبد مینا»، «بانوی ارومیا»، «دریاچه تنها»، «روزگاری هامون» و «دود» را در کارنامه فیلمسازی خود دارد.

چندی پیش مستندهای سه‌گانه‌ی محیط زیستی او شامل «بانوی ارومیا»، «دود» و «روزگاری هامون» در گروه هنر و تجربه اکران شد.

عوامل تولید مستند «دود» عبارتند از: پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: محمد احسانی، فیلمبردار: محمدرضا تیموری، صدابردار: حسن سلمانی، صداگذار: حسین قورچیان، تدوینگر: بابک بهرام‌بیگی، مدیر تولید: مجید فردی‌انور

هنر نگاه کردن «جان برجر» در سینماحقیقت

فیلم مستند «جان برجر یا هنر نگاه کردن» به کارگردانی «کوردلیا دووراک» در بخش پرتره‌ی یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت روی پرده می‌رود.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، این فیلم مستند به مناسبت نودمین سالگرد تولد «جان برجر» نویسنده و منتقد مشهور هنری با بیش از 5 دهه سابقه‌ی خلق آثار خلاقانه ساخته شده است؛ این که چگونه نقاشی‌ها به داستان و داستان‌ها تبدیل به تصاویر می‌شوند…

مستند «جان برجر یا هنر نگاه کردن» تولید سال 2016 آلمان به کارگردانی «کوردلیا دووراک» است که پیش از این در جشنواره‌های مهمی نظیر ایدفا هم به نمایش درآمده است.

«جان برجر» هنرمند داستان‌نویس، شاعر و نقاش انگلیسی که نویسنده رمان‌های جی (1972 برنده جایزه ادبی بوکر)، از آ تا ایکس (2008)، نقاشی از زمانه ما (1958)، آزادی کورکر (1964) و ده‌ها کتاب شعر و نمایشنامه است، در سال 2009 موفق به کسب جایزه قلم طلایی انجمن نویسندگان جهانی شده است.

*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 19 تا 26 آذرماه 1396، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

 

درباره نویسنده