مرگ سالانه ۷ میلیون نفر در دنیا به دلیل آلودگی هوا

مرگ سالانه ۷ میلیون نفر در دنیا به دلیل آلودگی هوا

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد جمعیت جهان در محیط هایی با کیفیت پایین هوا زندگی می کنند، گفت: آلودگی هوا به عنوان پنجمین علت مرگ در جهان، سالانه موجب مرگ بیش از ۷ میلیون نفر در دنیا می شود.

ایران اکونومیست –
به گزارش ایران اکونومیست؛ دکتر علیرضا رئیسی – معاون بهداشت وزارت بهداشت به مناسبت چهارم مهرماه روز جهانی بهداشت محیط بیانیه ای صادر کرد.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت در متن این بیانیه آمده است:
«چهارم مهرماه مصادف با روز جهانی بهداشت محیط، توجه همگان را به نقش بهداشت محیط در تامین زندگی سالم فرا می خواند. همچنین انتخاب شعار “کیفیت هوای آزاد و داخل ساختمان” لزوم توجه به این مهم را بویژه در کشورهای با آلودگی بالا گوشزد می کند.
طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت بیش از ۸۰ درصد جمعیت جهان در محیط هایی با کیفیت پایین هوا زندگی می کنند.
آلودگی هوا به عنوان پنجمین علت مرگ در جهان، سالانه موجب مرگ بیش از ۷ میلیون نفر در جهان می گردد. کاهش آلودگی هوای آزاد و داخل خانه با بهسازی محیط وارتقای سطح بهداشت، کاهش تنفس دود دست دوم، شناسایی مهم ترین آلاینده ها به منظور حذف یا کاهش مهم ترین آلوده کننده آلودگی هوا در محیط زندگی و کار می تواند نقش ویژه ای در کاهش میزان مرگ و میر و بروز بیماری های مرتبط داشته و موجبات کاهش هزینه های سرسام آور درمان بیماری ها و بهبود شاخص های بهره وری شود.
این شعار با هدف اهتمام هر چه بیشتر تصمیم سازان و تصمیم گیران در سطوح مختلف ملی برای کنترل یکی از مهم ترین عوامل بروز بیماری ها انتخاب شده است.
در این راستا برگزاری نشست های کارشناسی و جلسات بین بخشی با حضور تمامی دستگاه های ذیربط به منظور انجام اقدامات همه جانبه می تواند راهگشا باشد.
وزارت بهداشت ضرورت اقدامی اساسی با توجه به تمامی عوامل موثر از جمله فرهنگ سازی، تدوین و اجرای آموزش های مقدماتی در مدارس، جلب …

درباره نویسنده