اختصاص ۲۳۰ میلیارد تومان اعتبار به خوزستان برای مقابله با ریزگردها

اختصاص 230 میلیارد تومان اعتبار به خوزستان برای مقابله با ریزگردها

غلامرضا شریعتی امروز در همایش پایش، اثرات و روش‌های مقابله با ریزگردها اظهار داشت: خارج از مطالعات و بررسی‌ها با مشکل جدی ریزگردها مواجه شدیم به همین دلیل تصمیم گرفته شد همزمان با مطالعه طرح اقدامات اجرایی مقابله با ریزگردها نیز انجام شود.

وی با بیان اینکه طرح مقابله با ریزگردها را بدون فاینانس آغاز کردیم، افزود: دولت با وجود شرایط بد مالی 30 میلیارد تومان برای اجرای طرح مقابله با ریزگردها تخصیص داد همچنین در زمینه اجرای طرح تمام امکانات و دستگاه‌های استان بسیج شدند.

استاندار خوزستان گفت: تاکنون نهال کاری 6 هزار از اراضی که بخشی از کانون‌های ریزگرد بود، انجام شد که نتایج نهال کاری رضایت‌بخش بود و این کار باید دنبال می‌شد به دلیل اینکه اگر شدت این موضوع فروکش می‌کرد به تدریج کشور توجه کمتری به مسئله ریزگردها نشان می‌داد.

وی با اشاره به تصویب 100 میلیون دلار در بودجه دولت برای مقابله با ریزگردهای خوزستان عنوان کرد: بنا شد که 230 میلیارد تومان در اختیار خوزستان در راستای مقابله با ریزگردها قرار دهند همچنین استقرار مراکز سنجش آلودگی هوا از دیگر اقدامات مد نظر برای مقابله با گرد و خاک است.

حساسیت سنسورها به ریزگردها باید باقی بماند

شریعتی ادامه داد: طرح مقابله با ریزگرد با همکاری منابع طبیعی به عنوان مجری بیولوژی و جهاد نصر به عنوان مجری اجرای فنی در حال انجام است و تاکنون کانال آبی به طول 46 کیلومتر و به عمق 1.5 متر احداث شده و این امر نشان‌دهنده کار جهادی است.

وی تاکید کرد: همیت، جدیت، همکاری بین بخشی و حساسیت سنسورهای ما به ریزگردها باید باقی بماند تا همه با تمام توان در این زمینه تلاش کنیم که در برنامه 5 ساله 320 هزار هکتار کانون فعال ریزگرد با برنامه‌ریزی حل شود.

استاندار خوزستان خبر داد: جهت کاهش لغو پروازها در فرودگاه‌های خوزستان به دلیل وقوع گرد و خاک مصوب شد فرودگاه اهواز به 2 دستگاه ils مجهز شود. برنامه تجهیز فرودگاه به دستگاه ils یک سال به طول می‌انجامد و در حال حاضر به مناقصه گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه در برنامه‌های مختلف پیوست‌های زیست محیطی باید لحاظ شود، ادامه داد: حق‌آبه تالاب‌ها در حال پیگیری است همچنین در حوزه برق تحولات خوبی صورت گرفته و تلاش می‌کنیم عقب‌ماندگی استان خوزستان را در زمینه زیرساخت‌ها جبران کنیم.

درباره نویسنده