اصفهان و پتانسیل بالای بارش باران اسیدی

اصفهان و پتانسیل بالای بارش باران اسیدی

احمد خاتون آبادی با اشاره به اینکه ایجاد ریزگردها و باران اسیدی از تبعات انباشت آلاینده‌ها در شهر اصفهان است، اظهار داشت: این آلاینده‌ها ناشی از تردد خودروهای سبک و سنگین، صنایع و خروجی دودکش‌های ناشی از سوخت فسیلی است.

وی با بیان اینکه رنگ آلاینده‌های موجود در هوای اصفهان بیانگر ایجاد این آلایندگی توسط صنایع است، افزود: این در حالی است که رنگ آلودگی‌ها در تهران بیانگر نقش بیشتر خودروها در تولید آلودگی‌ها است.

نقش پررنگ کارخانه سیمان سپاهان، نیروگاه شهید محمد منتظری و شرکت ذوب آهن در آلاینده‌های اصفهان

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به نقش تاثیرگذار صنایعی مانند کارخانه سیمان سپاهان، نیروگاه شهید محمد منتظری و شرکت ذوب آهن در ایجاد آلاینده‌ها در شهر اصفهان ابراز داشت: در این راستا باید یادآور شد که این صنایع در طول روز از فیلتر استفاده می‌کنند و شب‌ها فیلترهای خود را باز می‌کنند که این امر موجب هجوم آلاینده‌های مخملی مشکی رنگ به سمت شهر اصفهان می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه وجود این آلاینده‌ها در هوای اصفهان و گوگرد، ازت و دی اکسید کربنی که در این آلاینده‌ها وجود دارد در دمای منفی سه درجه تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد بالای صفر در شهر اصفهان حالت ایستایی به خود گرفته و با توجه به وارونگی هوا یکجا می‌مانند، افزود: در این شرایط بارش‌های پراکنده که با این مواد مخلوط می‌شود باران اسیدی را به وجود می‌آورد.

خاتون آبادی اضافه کرد: از آنجایی که شهر اصفهان در منطقه جغرافیایی پست و فرودست قرار دارد و با توجه به انباشت آلاینده‌ها به ویژه در شهرک شهید قرضی، میدان آزادی، پل چمران و اتوبان شهید خرازی پتاسنیل بارش باران‌های اسیدی در اصفهان بسیار بالاست.

لزوم حذف ۱۰۰ هزار خودروی دودزا از اصفهان

وی با اشاره به اینکه اسیدی بودن باران پس از هر بارش مشخص می‌شود، ادامه داد: اداره کل محیط زیست مسئول اعلام میزان اسیدی بودن باران است که در این راستا نیز تاکنون تحقیقات جدی انجام نشده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در ادامه با تاکید بر اینکه باران اسیدی می‌تواند به صورت جدی به نمای ساختمان‌ها، سنگ‌ها، درختان، مزارع، لباس افراد و حتی چرم تاثیر منفی بگذارد، افزود: این باران از رشد گیاهان جلوگیری می‌کند و این امر باعث شده از باغ شهر اصفهان تنها یک نام و نشان باقی بماند.

وی حذف ۱۰۰ هزار خودروی فرسوده و دودزا از سطح شهر اصفهان، تامین سوخت پاک مورد نیاز صنایع و تعطیلی منابع آلاینده به جای مدارس در روزهایی که میزان آلاینده‌های هوا رو به افزایش است را از جمله اقدامات پیشگیرانه در راستای کاهش آلاینده‌های هوا در اصفهان عنوان کرد و ادامه داد: همچنین ضروری است که صنایع از زغال تصفیه شده برای دستگاه‌های خود استفاده کنند.

درباره نویسنده