همکاری با دانشگاه های خوزستان در مسائل ریزگردها

همکاری با دانشگاه های خوزستان در مسائل ریزگردها

معاون علمی‏ و‏ فناوری رییس‌ جمهور با اعلام آمادگی این معاونت برای همکاری با دانشگاه‌های خوزستان در حوزه‌‏های ریزگردها و مشکلات مردم از قبیل مشکلات تنفسی ناشی از باران، این موضوعات را از اولویت‌های معاونت عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، دکتر سورنا ستاری در نشست خبری که در هتل نیشکر اهواز برگزار شد، با بیان این‏که باید به منابع انسانی توجه شود، اظهار کرد: در استان خوزستان باید به نیروی انسانی توانمند اهمیت داده و زمینه حضور نخبگان فراهم شود و راه‌های انجام فعالیت‏های پژوهشی و علمی برای آن‏ها گشوده باشد. این اقدامات باید توسط بنیاد نخبگان در استان خوزستان پیگیری و انجام شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر راهکارهای دولت برای جلوگیری از خروج نخبگان از خوزستان به توجه به مشکلات و زمینه فعالیت‏های نیروی انسانی در استان، گفت: در خوزستان 270 هزار دانشجو وجود دارد باید فرهنگ کارمند بودن را تغییر داد و فرهنگ کارآفرینی را ترویج کرد.

معاون علمی‏ و‏ فناوری رییس‌ جمهور ادامه‌ داد: فرهنگ کارآفرینی در خوزستان کم‌رنگ است و به سابقه تاریخی مرتبط با نفت آن باز می‌گردد باید بخش خصوصی در ظرفیت‌های ذاتی موجود در استان مانند نفت، گاز و کشاورزی ورود و ایده‏‌های خود را تبدیل به ثروت کند.

ستاری با بیان این‏که شرکت‏های دانش ‏بنیان نیاز به زیرساخت‌‏های فرهنگی دارند، عنوان کرد: این شرکت‏‌ها نیازی به زیرساخت‏‌های فیزیکی گسترده ندارند و برای راه‌اندازی آن‏ها احتیاجی به هزینه‏‌های سنگین نیست این دانش است که آن‏ها را به ثروت می‏‌رساند توسعه شرکت‏‌های دانش بنیان مستلزم فرهنگ‌سازی است.

وی با تصریح این‏که پژوهشگران دانشگاهی مورد حمایت قرار می‏‌گیرند و تسهیلات به آن‏ها ارائه می‏‌شود، بیان کرد: تسهیلات لزومأ مادی نیست بلکه می‌تواند آموز‏ش‌‏هایی باشد که ارائه می‌شود.

معاون علمی‏ و‏ فناوری رییس‌جمهور در مورد برنامه‌های مطرح‌ شده در نشست رؤسای استانی بنیاد نخبگان، اظهار کرد: این نشست‏‌ها جهت هماهنگی میان استان‏ها در اجرای فعالیت‏‌های بنیاد نخبگان برگزار می‌شود همچنین برنامه‌‏های حوزه‏‌های کارآفرینی و فرهنگی نیز مطرح و مورد بررسی قرار می‏‌گیرد. از سوی دیگر در کنار برگزاری این جلسات بازدیدهای استانی نیز انجام می‏‌شود.

ستاری ادامه‌ داد: فعالیت‏های پژوهشی و فناورانه در کشور رو به رشد است اما مهم‏ترین مسأله فرهنگ‌سازی است. تا دو سال پیش آشنایی جامعه با شرکت‏‌های دانش‌بنیان محدود بود اما اکنون هزار و 900 شرکت دانش‏‌ بنیان در کشور وجود دارد و بیش از هفت هزار میلیارد تومان از محل فروش محصولات دانش‌بنیان درآمد حاصل می‌شود همچنین توسعه این فعالیت‏ها مورد تأکید تمام مقامات کشور است.

معاون علمی‏ و‏ فناوری رییس‌جمهور در پاسخ به این‌که گفته می‏‌شود خواسته‏‌های دانشگاهیان استان در سفر سال گذشته وی به اهواز محقق نشده است، گفت: این موضوع به این مسأله بستگی دارد که چگونه می‏‌خواهیم با هم کار کنیم؛ باید بررسی شود که چه مباحثی مطرح شد که محقق نشدند. البته هیچ موردی در این خصوص وجود ندارد که رسیدگی نشده باشد.

ستاری ادامه‌ داد: در خصوص موارد جدید مطرح‌ شده، آمادگی داریم تا در حوزه‌‏ ریزگردها و مشکلاتی که مردم استان با آن مواجه هستند از قبیل مشکلات ریوی مشارکت داشته باشیم که از اولویت‌های ماست البته این‌ گونه نیست که در این حوزه‏‌ها فعالیتی نبوده است بلکه معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری پروژه‏‌های متعددی در خصوص ریزگردها دارد اما با دانشگاه‏‌های استان کمتر فعالیت داشته‌ایم.

وی عنوان کرد: فعالیت‌‏های پژوهشی در خوزستان حمایت می‏‌شود در استان بیش از 40 شرکت دانش‌بنیان وجود دارد. اگرچه نسبت به تمام استان این تعداد کم است و باید افزایش پیدا کند اما قطعأ این شرکت‏‌ها مورد حمایت قرار می‌گیرند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور گفت: ارتباط با دانشگاه دو طرفه است جهت‌گیری دانشگاه باید به سمت پژوهش باشد و لزوما نباید برای این کار از بودجه‏‌های دولتی استفاده شود درصد قابل توجهی از درآمدهای دانشگاه باید از فعالیت‏‌های دانش‏ بنیان تأمین شود. دانشگاه‌ها نباید متکی به بودجه‌های دولتی باشند زیرا نتیجه آن وضعیتی است که اکنون شاهد آن هستیم.

ستاری یادآور شد: اگر دانشگاه‏‌های خوزستان به این سمت حرکت کنند، می‏‌توان مشکلات استان را برطرف کرد و در این راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی هرگونه سرمایه‌گذاری را دارد.

درباره نویسنده