گرد و خاک کرمانشاهی‌ها را خفه کرد

اراده‌ای قوی برای شناسایی عوامل اختلال تنفسی اهواز وجود ندارد

گرد و خاک کرمانشاهی‌ها را خفه کرد

آلودگی هوای استان کرمانشاه در روزهای گذشته بار دیگر در وضعیت هشدار قرار گرفت. بر اساس اعلام هواشناسی کرمانشاه این میزان در شهر کرمانشاه به 2.5 برابر رسیده بود.

 همچنین در شهرستان های دیگر استان این وضعیت به میزان خطرناکی رسید به طوری که در شهرستان های قصرشیرین و سرپل ذهاب در وضعیت اضطرار قرار گرفت.

حق پرست کارشناس هواشناسی کرمانشاه  در خصوص دید افقی نقاط مختلف استان کرمانشاه گفت: دید افقی در شهرستان کرمانشاه ۴۰۰۰ متر، در نوار مرزی قصرشیرین ۶۰۰۰ متر، شهرستان جوانرود ۷۰۰۰ متر، اسلام آباد غرب ۵۰۰۰ متر، سرپل ذهاب ۶۰۰۰ متر، روانسر ۸۰۰۰ متر، سومار ۷۰۰۰ متر، ثلاث ۸۰۰۰ مترو هرسین ۶۰۰۰ متر بوده است.

این در حالی است که هواشناسی کرمانشاه اعلام کرده است طی امروز و فردا موج دیگری از گرد و غبار استان را فرا می گیرد.

حق پرست  گفت: توده گرد و غبار جدید امروز و فردا به صورت رقیق استان را در بر می گیرد.

 بر اساس اعلام مرکز آزمایشگاه های محیط زیست استان کرمانشاه هوای کرمانشاه از ابتدای سال 94 تاکنون 25 روز را در حالت غیراستاندارد گذرانده است.  این در حالی است که  22 روز از روزهای مذکور وضعیت هوا در موقعیت هشدار و سه روز نیز در وضع اضطرار قرار داشته است.

ریزگردهای خطر آفرین برای سلامتی

حیدری مقدم پزشک فوق تخصص قلب و عروق در این خصوص می گوید: سیستم قلبی-عروقی بیماران قلبی مخصوصا بیماران نارسایی قلب در برابر آلودگی هوا ناشی از وجود ریزگردها بسیار حساس و خطر آفرین است.

وی به مغرب پرس گفته است: ارگان های مختلف بدن بر روی برخی عوامل خارجی مانند ریزگردها و عفونت ها حساس می شوند و اگر مشکلی در ارگان های دیگر بیماران نارسایی قلب پیش بیاید به سادگی می تواند اثر مخرب را برجا نهد.

حیدری مقدم بر لزوم مراقبت هر چه بیشتر بیماران نارسایی قلب در روزهای آلودگی هوا ناشی از ریزگردها تاکید کرد و اظهار داشت: باتوجه به تاثیری که ریزگردها بر ریه بر جای می گذارند می تواند باعث تشدید عفونت های ریوی شود و یا تنگی نفس بیماران را افزایش دهد.

وی همچنین گفت: وجود ریزگردها بیش از حد مجاز در هوا اثرات مخرب را در نهایت بر بیماران نارسایی قلبی بر جای می گذارد و می طلبد میزان مراقبت ها در این ایام افزایش یابد.
 ابتکار: مردم با ریزگردها کنار بیایند
اما مسئول سازمان محیط زیست در این خصوص نه تنها کاری انجام نداده است بلکه از انجام اقدامات لازم شانه خالی کرده است.
ابتکار در این خصوص گفته بود: در موضوع گرد و غبار هیچ مسئولی نمی‌تواند به مردم وعده دهد که این مشکل تا چند سال آینده حل می‌شود و مردم باید با مشکل گرد و غبار کنار بیایند.

 

درباره نویسنده