خیمه گرد و خاک در شمال استان/ توفان شن، ادارت زهک را تعطیل کرد

خیمه گرد و خاک در شمال استان/ توفان شن، ادارت زهک را تعطیل کرد

وزش توفانی شدید بخش های شمالی سیستان و بلوچستان را در نوردید و سرعت آن در شهرستان زهک 58 کیلومتر و در شهرستان زابل 74 کیلومتر بر ساعت است اما غلظت ریزگردهای معلق در شهرستان زهک به علت نزدیکی به بستر خشک دریاچه هامون تنفس را برای مردم این شهر سخت کرده است.
حجم گردوخاک به حدی است که دیدافقی به شدت کاهش پیدا کرده است و باد شدید نیز موجب بروز مشکلاتی در عبورومرور شهروندان شده است.
اربابی مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت : غلظت ریزگردها در منطقه به حد بحران رسیده و در زمان حاضر 488 میکروگرم بر متر مکعب است.
وی افزود : هم اکنون شعاع دید در زابل 5 کیلومتر و در زهک 400 متر است.
ملاشاهی کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان هم گفت : این شرایط تا ساعات اولیه روز پنجشنبه در منطقه حاکم خواهد بود و غلظت ریزگردها در حاشیه دریاچه خشک هامون همچنان بحرانی است .
وی گفت : این شرایط جوی موجب وزش باد نسبتا شدید در نیمه شرقی استان یعنی زاهدان ، میرجاوه ، خاش ، سراوان ، سیب و سوران و مهرستان و در برخی ساعات بزمان و دلگان می شود.
گفتنی است معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست که در ماه های گذشته انتقادات زیادی از طرف مردم سیستان و بلوچستان متوجه وی شده است در اظهاراتی عجیب گفته بود: در موضوع گرد و غبار هیچ مسئولی نمی‌تواند به مردم وعده دهد که این مشکل تا چند سال آینده حل می‌شود و مردم باید با مشکل گرد و غبار کنار بیایند.
انتهای پیام/ 7250

درباره نویسنده