۱۰۰ هزار هکتار از اراضی قزوین در معرض تبدیل شدن به کانون ریزگردها هستند

۱۰۰ هزار هکتار از اراضی قزوین در معرض تبدیل شدن به کانون ریزگردها هستند

علی‌اکبر اسدالهی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بیش از 100 هزار هکتار از اراضی استان قزوین در معرض تبدیل به کانون ریزگردها هستند، این آمار نشان می‌دهد که استان قزوین با مشکل جدی در بحث ریزگردها مواجه است که باید اقدامات اساسی از سوی مسئولان در این رابطه انجام گیرد.

وی در رابطه با انجام اقدامات از سوی مسئولان حفاظت از منابع طبیعی استان قزوین افزود: یکی از اقداماتی که در راستای بیابان زدایی و تثبیت خاک در هنگام انتشار ریزگردها در استان قزوین صورت گرفت، انتقال آب بخشی از تصفیه خانه‌های لیا و شهرک صنعتی قزوین و فارسیان به سمت دشت قزوین است.

مدیرکل منابع طبیعی استان قزوین با اشاره به اهمیت درختکاری در دشت قزوین عنوان کرد: با کاشت درختان در دشت قزوین می‌توان از سرعت وزش باد را برای جلوگیری از جابجایی ریزگردها در این منطقه کاهش داده و همچنین این اقدام سبب تقوت پوشش‌های گیاهی نیز می‎شود.

وی با اشاره به منبع تأمین آب برای آبیاری درخت‌های کاشته شده در منطقه دشت قزوین افزود: از آب تصفیه‌خانه‌های لیا و شهرک صنعتی و فارسیان که به دشت قزوین انتقال داده‌ایم برای آبیاری درختان و پوشش‌های گیاهی در این منطقه استفاده می‌کنیم.

اسدالهی افزود: از مسئولان انتظار می‌رود پوشش گیاهی جنگلی و درختکاری را در استان قزوین به ویژه در اراضی که منشأ انتشار ریزگردها هستند توسعه داده تا بتوانیم پوشش‌های گیاهی را تقویت کرده و گامی مؤثر در جهت مقابله با بیابان زدایی برداریم.

 

 

درباره نویسنده