ریزگردهای هامون مردم سیستان را راهی بیمارستان کرد

ریزگردهای هامون مردم سیستان را راهی بیمارستان کرد

فرماندار زابل گفت: خشکسالی تالاب هامون باعث شد تا با وزش باد مقدار زیادی ریزگرد از سطح خشکیده این تالاب در فضا پخش شود و مردم منطقه را با مشکل تنفسی مواجه کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه سیستان‌وبلوچستان، “هوشنگ ناظری” افزود: منطقه خشکیده هامون بیش از هرمنطقه دیگری در معرض ریزگرد قرار دارد و حتی باعث شده این ریزگردها حتی شهرهای مرکزی استان را نیز فرا بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: طوفان و گردوغبار در 48 ساعت گذشته افزون 500 نفر را راهی چهار بیمارستان و 50 مرکز درمانی شهرهای زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز کرد که شمار زیادی از آنان به‌طور سرپایی درمان و تعدادی بستری شدند.

فرماندار زایل افزود: خشک شدن بستر دریاچه هامون و از بین رفتن منابع آبی این شهرستان را به حالت کاملا اورژانسی تبدیل کرده که باید مسئولان توجه ویژه‌تری به این منطقه داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: در دو روز گذشته باد با سرعت ۱۱۵ کیلومتر در منطقه سیستان وزیدن گرفت که مشکلات تنفسی زیادی را برای مردم بوجود آورد.

ناظری خاطرنشان کرد: شدت وزش طوفان، غلظت گرد و غبار حاکم بر منطقه سیستان، شرایط آب و هوایی را در شمال سیستان و بلوچستان به ۲۵ برابر حد مجاز و هشت برابر حد بحرانی رساند.

درباره نویسنده