شناسایی ۵کانون ریزگرد در دریاچه ارومیه

شناسایی ۵کانون ریزگرد در دریاچه ارومیه

حجت جباری عصر یکشنبه در جلسه کارگروه مخاطرات زیست محیطی استان با بیان اینکه متاسفانه به دلیل بحران خشکسالی هم اکنون ریزگردها به خصوص ریزگردهای نمکی کشور را تهدید می کند افزود: در عمق وسیع تر با توجه به شرایط موجود هم اکنون دریاچه ارومیه در حال تبدیل شدن به کانون ریزگرد در خاورمیانه است

وی با اشاره به خشک شدن دریاچه ارومیه در وسعت قابل توجه و وجود هزارتن نمک و نیز خاک در این دریاچه گفت: متاسفانه شاهد بحران ریزگرد در این منطقه هستیم که رفته رفته وسعت پیدا می کند.

وی عنوان کرد: اطراف جزایر و شرق دریاچه ارومیه، منطقه جبل و بخشی از شهرک صنعتی تا پشت مجتمع باری شامل این کانون های ریزدگرد است که در طول ۱۹ کیلومتر گسترده شده است.

جباری با بیان اینکه در شعاع ۱۰ کیلومتری منطقه جبل ۳۶ هزار نفر و در ۳۰ کیلومتری آن افزون بر ۷۴۷ هزار نفر در حال زندگی هستند گفت: در حال حاضر با توجه به شرایط هشداری در این مناطق باید هر چه سریعتر طرح تثبیت شن های روان در این مناطق اجرایی شود.

کارشناس مسئول زیستگاههای خشک حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه این امر سلامت مردم منطقه، کشور و حتی منطقه را تهدید می کند افزود: مسائل زیست محیطی موضوعی است که نباید به راحتی از کنار آن گذشت این امر نیازمند توجه برنامه ریزان کشور باید قرار گیرد.

جباری، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در زمینه مصرف آب در استان و کشور را مورد تاکید قرار داد و افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی موجود چاره ای جز مدیریت منابع آبی موجود و صرفه جویی نداریم.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز موضوع وقوع ریزگردها و کاهش کیفیت هوا به همراه افزایش آلودگی هوا دراستان را از چالش های زیست محیطی برشمرد و گفت: هم اکنون در بحث دریاچه ارومیه مدیریت منابع آب موضوعی مهم است که همه باید در راستای فرهنگ سازی برای این موضوع تلاش کنیم.

سعید پسیان خشک شدن تالاب ها و دریاچه ارومیه را از مشکلات جدی زیست محیطی استان عنوان کرد و افزود: هم اکنون مسئله ریزگردها و کاهش کیفیت هوای استان بر اثر گرد و غبار نیز جزو چالشهای زیست محیطی آذربایجان غربی بوده که نیازمند برنامه ریزی جدی است.

وی با اشاره به محدود بودن منابع آبی در کشور به خصوص استان گفت: متاسفانه در سالهای گذشته به دلیل غفلت مسئولان امروز شاهد از بین رفتن دریاچه ارومیه هستیم که این امر ضمن ایجاد مشکل ریزگردهای نمکی زمینه مهاجرت اهالی این منطقه را فراهم کرده است.

پسیان با اعلام اینکه مشکلات زییست محیطی ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه و تالاب های منطقه تنها متوجه شهر و استان آذربایجان غربی نیست گفت: با توجه به کاهش بارندگی ها و تغییرات اقلیمی این بحران کم آبی در حال گسترش است که این امر مخاطرات زیست محیطی زیادی به همراه دارد.

 

درباره نویسنده