اثرات مخرب ریزگرد ها بر تولید عسل

مديركل جهاد كشاورزي كردستان گفت: ريزگرده‌ها اثر مخرب برروي گرده افشاني و فتوسنتز و هم‌چنين موجب ايجاد مشكل در جهت‌يابي زنبور عسل دارد.
خبرگزاری فارس: ريزگردها بر توليد عسل اثر مخرب دارند

محمدابراهيم حسن‌نژاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار داشت: در حال حاضر 128 هزار كندو در استان وجود دارد كه از اين تعداد 103 هزار كلني مدرن و 25 هزار كلني بومي هستند.

وي تصريح كرد: 35 هزار كلني از تعداد مذكور در شهرستان سنندج وجود دارد و اين شهرستان از نظر تعداد كلني و توليد عسل در رتبه اول استان قرار دارد. وي ادامه داد: 3 هزار و 400 نفر در استان كردستان در زمينه زنبورداري اشتغال دارند كه از اين تعداد 700 نفر به صورت حرفه‌اي به اين كار مشغول هستند. مديركل جهاد كشاورزي كردستان رتبه استان در توليد عسل در سطح كشور را دوازدهم عنوان كرد و گفت: در سطح استان مجموعا سالاانه حدود 700 تن عسل توليد مي‌شود. حسن‌نژاد خاطرنشان كرد: به اثرات مضر ريزگرد‌ها بر روي توليد عسل اشاره كرد و افزود: ريزگرده‌ها اثر مخرب برروي گرده افشاني و فتوسنتز و هم‌چنين موجب ايجاد مشكل در جهت‌يابي زنبور عسل دارد. وي در ادامه افزود: متاسفانه موضوع ريزگردها يك اتفاق ناگواري است كه هنوز كارهاي تحقيقاتي در اين زمينه كه نتيجه قطعي در برداشته باشد انجام نشده است. وي اظهار داشت: امروزه به حرفه‌ زنبورداري به عنوان يك صنعت كشاورزي و اشتغالزا نگاه مي‌شود و در صورت توجه بيشتر به افزايش توليد، نگهداري، بسته‌بندي و صادرات عسل مي‌توان درآمد مناسبي از اين محصول با ارزش، ايجاد و اين اقتصاد را به منبع درآمدزايي براي روستائيان تبديل كرد.

درباره نویسنده