اثرات جاده میانگذر بر اکوسیستم دریاچه ارومیه مطالعه می‌شود

دانشگاه ارومیه، اثرات جاده میانگذر شهید کلانتری بر اکوسیستم دریاچه ارومیه که از طرح‌های مطالعاتی مصوب ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه است مطالعه می‌کند.

منطقه‌ی آذربایجان‌غربی، دکتر «مسعود تجریشی» معاون پژوهشی دانشگاه شریف و مجری مطالعه و طراحی طرح نجات دریاچه‌ی ارومیه در نشست تخصصی بررسی طرح‌های مطالعاتی دریاچه ارومیه که با حضور متخصصانی از دانشگاه‌های ارومیه و تبریز و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در محل پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه برگزار شد، گفت: از مجموع مصوبات ستاد ملّی احیاء دریاچه ارومیه در سالجاری انجام 8 طرح مطالعاتی در حوضه‌ی دریاچه ارومیه تصویب شده است که از این تعداد 5 پروژه مطالعاتی تا پایان سال اجرایی شده و بقیه برای سال آینده تامین اعتبار می‌شوند.

وی افزود: پایش این مطالعات با استفاده از توان علمی و پژوهشی دانشگاه‌های منطقه انجام می‌شود و برهمین اساس مطالعات برنامه‌ریزی برای معیشت جایگزین و تثبیت شن‌های روان و مقابله با ریزگردها در دانشگاه تبریز و مطالعات اثرات جاده میانگذر به اکوسیستم دریاچه و امکان‌سنجی استفاده از فناوری‌های نوین در کاهش تبخیر نیز توسط دانشگاه ارومیه انجام می‌شود.

تجریشی استفاده از توان علمی و اجرایی استان‌های حاشیه‌ی دریاچه ارومیه را از برنامه‌های ستاد احیای دریاچه برشمرد و افزود: از سال آینده در قالب اجرای طرح کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی پس از اتمام مراحل آزمایشی عملیات اجرایی طرح در بخش جنوبی دریاچه آغاز می‌شود.

وی افزود: افزایش تولید، افزایش راندمان بهره‌وری و کاهش 40 درصدی مصرف آب در مدت 2 سال از اهداف مهم این برنامه اجرایی است.

دکتر «زینال‌زاده» رئیس پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه نیز در این نشست تخصصی گفت: پژوهشکده‌ی مطالعات دریاچه‌ی ارومیه با استفاده از ظرفیت‌های علمی دانشگاهی برای بهره‌برداری حداکثری و اجرایی شدن مطالعات تلاش می‌کند.

وی افزود: در هفته آینده کارگاه‌های تخصصی چالش‌های برنامه‌ریزی آب و بهینه‌سازی مصرف آب با تأکید بر حوضه‌ی آبریز دریاچه ارومیه در دانشگاه ارومیه برگزار می‌شود.

در این نشست سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی، مشاور طرح احداث میانگذر دریاچه ارومیه و دکتر «میرعلی محمدی» عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه در خصوص مراحل اجرای مصوبات و طرح میانگذر دریاچه ارومیه و مطالعات شبیه‌سازی هیدرو دینامیک جریان آب دریاچه ارومیه گزارش ارائه کردند.

روش‌های کاهش تبخیر از سطح دریاچه ارومیه، روش‌های نوین باران‌زایی و کاهش تبخیر از دریاچه از جمله مقالات ارائه شده در نشست بعداز ظهر این گردهمایی در پژوهشکده دریاچه ارومیه بود.

منبع:ایسنا

درباره نویسنده