آلودگی هوا عامل ابتلای سالانه ۳.۲ میلیون نفر به دیابت در جهان

آلودگی هوا عامل ابتلای سالانه ۳.۲ میلیون نفر به دیابت در جهان

سطح آلودگی هوا حتی کمتر از استانداردهای تعیین شده از سوی سازمان جهانی بهداشت و آژانس حفاظتِ محیط زیست آمریکا به عنوان “هوای سالم” می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت در سراسر جهان شود.

به گزارش ایسنا، یک مطالعه جدید نشان می دهد تنها در سال ۲۰۱۶ آلودگی هوا منجر به ۳.۲ میلیون مورد جدید ابتلا به دیابت در جهان (۱۴ درصد از کل میزان ابتلا به دیابت) شد که ۱۵۰ هزار مورد آن در ایالات متحده بوده است.
یک استادیار پزشکی دانشگاه واشنگتن با تاکید بر رابطه غیر قابل انکار میان دیابت و میزان آلودگی هوا پایین تر از استانداردهای ایمنی فعلی گفت: بسیاری از گروه های لابیگری صنعتی استدلال می کنند که سطح فعلی استاندار بسیار شدید است و باید ملایم تر شود. اما شواهد نشان می دهد سطح استانداردهای ایمنی فعلی هنوز به اندازه کافی امن نیست و باید سختگیرانه تر باشد.
آلودگی هوا یا ذرات ریز موجود در هوا از ذرات میکروسکوپی گرد و غبار، خاک، دود و دوده مخلوط با قطرات ریز مایع تشکیل شده است. ریزترین ذرات تعیین شده توسط آژانس حفاظت محیط زیست ۲.۵ میکرومتر است. هر ذره ای که کوچکتر از ۱۰ میکرومتر باشد نه تنها می تواند وارد ریه ها شود بلکه می تواند وارد جریان خون شده و از این طریق به ارگان های مختلف بدن منتقل و یک واکنش التهابی مزمن را آغاز و باعث ایجاد یک بیماری شود.
رئیس یک دانشکده پزشکی در نیویورک نیز در این ارتباط گفت: ۱۰ یا ۱۵ سال پیش همه ما تصور می کردیم آلودگی هوا تنها باعث بیماری هایی مانند ذات الریه، آسم و برونشیت می شود و نمی تواند با بیماری های دیگر مرتبط باشد. اما در حال حاضر می دانیم آلودگی هوا عاملی مهم برای بیماری های قلبی و سکته مغزی بوده و باعث بیماری های مزمن ریوی، سرطان ریه و بیماری های مزمن کلیوی می شود.

درباره نویسنده