هوای سنندج در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت

هوای سنندج در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت

مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به ورود موج گرد و خاک از روز چهارشنبه به آسمان استان، گفت: میزان آلودگی هوای سنندج اکنون به 2 برابر حد مجاز رسیده و کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفته است.
محمد حقمرادی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با ورود این موج که از بیابان های شمال عراق شکل گرفته به آسمان استان، امروز میزان آلودگی هوا بیش از حد مجاز است و کیفیت هوا برای گروه های حساس (بیماران قلبی، عروقی و تنفسی) در شرایط ناسالم قرار دارد.
وی با بیان اینکه میزان دید افقی در سنندج نیز کاهش یافته است، افزود: دیروز نیز میزان آلودگی هوای سنندج بر اثر ورود ریزگردها و گرد و خاک سه برابر حد مجاز بود و در وضعیت ناسالم برای عموم قرار داشت.
حقمرادی با اشاره به وزش نسبتا شدید باد و گرد و خاک در مناطقی از این استان یادآور شد: از پنجشنبه هفته گذشته تا یکشنبه هفته جاری نیز هوای برخی شهرهای استان کردستان از جمله سنندج چهار روز متوالی بخاطر ورود ریزگردها در شرایط ناسالم برای عموم و گروه های حساس قرار داشت.
به گفته وی، وضعیت فعلی هوا برای تمام افراد بویژه کودکان، بیماران قلبی و عروقی و افراد مسن خطرناک است لذا از مردم بویژه افراد سالمند و بیمار تنفسی و قلبی در خواست داریم مسائل ایمنی و بهداشتی را به دقت رعایت کرده و در صورت امکان از منزل خارج نشوند.
حقمرادی تاکید کرد: خارج نشدن غیر ضروری از منزل، کاهش فعالیت بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم بویژه در فضای باز، کاهش فعالیت های بدنی و عدم استفاده از وسایل نقلیه شخصی از رفتارهای تاکید شده به شهروندان در وضعیت هشدار آلودگی هوا است.
به گزارش هواشناسی کردستان با ورود امواج بارشی به استان از بعدازظهر جمعه پیش بینی می شود که از میزان گرد و خاک هوا کاسته شود.
اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان در شهرستان های سقز، قروه و سنندج دستگاه سنجش آلودگی و کنترل کیفیت شاخص هوا نصب کرده است.

 

درباره نویسنده