آلودگي هوا هيچ ارتباطي به فرآورده هاي نفتي ندارد

آلودگي هوا هيچ ارتباطي به فرآورده هاي نفتي ندارد

سيد محمد رضا موسوي خواه روز چهارشنبه در سخناني اظهار داشت: توسعه صنعت «سي.ان.جي» علاوه بر سودآوري براي دولت و مردم در کاهش آلاينده هاي هوا نيز تاثير گذار خواهد بود.
وي با بيان اين که فروش «سي.ان.جي» در کشور از درآمد صادراتي آن بالاتر است، افزود: بيشترين نرخ فروش گاز طبيعي در کشور مربوط به بخش حمل و نقل است که اگر توسعه پيدا کند درآمد دولت را افزايش خواهد داد.
مدير عامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي با ارايه پيشنهادي پيرامون جايگزيني تمام مخازن قديمي با مخازن جديد، ادامه داد: اين جايگزيني بدون هزينه بوده و توجيه اقتصادي زيادي دارد.
موسوي خواه بر اساس شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي، همچنين خواستار همکاري و تعامل همه جانبه از سوي مجلس و صنف جايگاهداران «سي.ان.جي» شد و گفت که وزارت نفت، شرکت هاي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي آمادگي خود را در زمينه ارتقاي اين صنعت و جايگزيني آن با ديگر سوخت ها اعلام کرده اند.
به گزارش ايرنا، پيش از اين، برخي ادعاها درباره کيفيت نامناسب بنزين توزيع شده در تهران مطرح شده بود که با واکنش دستگاه هاي ذيربط مواجه شد.
بر اين اساس، تاکيد شده است بنزين توزيعي در کلانشهر ها از جمله تهران که در پالايشگاه‌هاي داخل کشور توليد مي‌شود مطابق با ويژگي‌هاي استاندارد جهاني و استاندارد يورو 4 است و آلودگي هواي تهران ارتباطي به کيفيت بنزين عرضه شده ندارد.
بيژن زنگنه وزير نفت در اين باره گفته بود: بنزين توزيع شده در کلانشهر تهران به طور کلي از کيفيت خوبي برخوردار است و ميزان گوگرد آن نيز در وضعيت استاندارد قرار دارد.
عليرضا صادق آبادي، مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي نيز تصريح کرده بود: همه بنزين يورو 4 توليدي پالايشگاه‌ها، در هشت کلانشهر از جمله تهران توزيع مي شود.
به گفته معاون وزير نفت، هم اکنون با احتساب توليد بنزين در فاز نخست پالايشگاه ستاره خليج فارس، 40 ميليون ليتر بنزين يورو 4 توليد مي‌شود که در کلانشهرها و حومه آن نيز توزيع مي‌شود.
روزانه حدود 72 ميليون ليتر بنزين در کشور توزيع مي شود.
کارشناسان همچنين در روزهاي اخير، از کيفيت پايين خودروها انتقاد کرده و آن را يکي از عوامل اصلي آلودگي هواي کلانشهرها معرفي کرده اند.

درباره نویسنده