بخشی از مرگ و میرها در استان اصفهان ناشی از آلودگی هواست

آلودگی هوا در اصفهان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بر اساس آماری که نرم افزار متعلق به سازمان جهانی بهداشت ارائه کرده است 15 درصد از مرگ و میرهای اصفهان ناشی از الودگی هوا است.

کمال حیدری امروز (سه شنبه) در میزگردی با عنوان «منشا آلودگی هوای کلانشهر اصفهان کجاست؟» اظهار کرد: 15درصد مرگ و میرها در اصفهان ناشی از آلودگی هوا است. همچنین 24 درصد عفونت های تنفسی، 17 درصد بیماری ها و سکته های قلبی و 14 درصد سکته های مغزی نیز مربوط به آلودگی هوا است.
وی با تاکید بر اینکه همراهی مردمی در مقابله با آلودگی وجود ندارد ادامه داد: بحران های ناشی از بارش برف چند روز گذشته می توانست رخ ندهد. اما شاهد بودیم نه تنها مسئولین هشدارها را جدی نگرفتند، بلکه در طول مسیر هیچکس زنجیر چرخ نبسته بود. روزانه 150 خودرو پلاک می شود و دولت الکترونیک هنوز تا ایده آل فاصله دارد. روزانه 10 هزار خودرو برای جابه جا کردن محصلین در اصفهان تردد می کند. همچنین در روزهایی که ستاد مدیریت بحران مدارس را تعطیل اعلام می کند تعداد خودروها بیشتر می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در جلسه مدیران سلامت کشور از مافیای خودرو صحبت شد و می دانیم خودروهای داخلی شرایط خوبی ندارند. کشورهای توسعه یافته امروز در روزگاری با همین مشکلات دست و پنجهنرم می کردند. اما امروز کشورهای پاکی هستند. باید برنامه های بلند وجود داشته باشد.
حیدری ادامه داد: 15 درصد مرگ و میرها در اصفهان ناشی از آلودگی هوا است. نرم افزاری این آمار را ارائه داده است که متعلق به سازمان جهانی بهداشت است. روزانه 11 هزار لیتر تنفس می کنیم. در مواجه طولانی مدت ثابت شده است که 15درصد مرگ و میرها در اصفهان ناشی از آلودگی هوا است. همچنین 24 درصد عفونت های تنفسی، 17 درصد بیماری ها و سکته های قلبی و 14 درصد سکته های مغزی نیز مربوط به آلودگی هوا است.

درباره نویسنده