راهکارهای نوین برای فرار از آلودگی هوا چیست؟

راهکارهای نوین برای فرار از آلودگی هوا چیست؟

راهکارهای کلیدی زیادی برای رفع مشکل آلودگی هوا وجود دارد؛ از جمله استفاده از وسایل نقلیه که آلایندگی کمتری دارند(شامل خودروهای برقی، هیبریدی و LPG)، اشتراک گذاری خودروها و استفاده از منابع گرمایشی و انرژی که آلودگی کمتری منتشر کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از “پالسی اکسچنج”، در این میان فناوری های جدیدی نیز وجود دارد که در آینده می توانند نقش مهمی در این عرصه ایفا کنند.
گاز به مایع
یک راهکار برای کنترل آلودگی خودروهای دیزلی این است که از سوخت های جایگزین استفاده کنیم. خودروهای برقی و LPG، سیستم های سوختی کاملا مجزایی دارند با این حال گزینه های دیگری نیز وجود دارد که می توانند همین خودروهای دیزلی موجود را پاک تر کنند. به عنوان مثال، شرکت شل، سوخت ترکیبی جدیدی به نام «گاز به مایع» (GTL) ارائه کرده که از مشتقات گاز طبیعی است و می تواند جایگزین گازوئیل شود. موتورهای دیزلی برای استفاده از این سوخت به هیچ گونه تغییر و اصلاحی نیاز ندارند. آزمایش ها نشان داده که استفاده از GTL در وسایل نقلیه سنگین همچون کامیون ها، اتوبوس ها و کشتی ها، می تواند انتشار نیتروژن اکسید را 5-37 درصد و انتشار ذرات معلق را 10-38 درصد کاهش دهد.

سوخت GTL در حال حاضر به مقادیر نسبتا زیادی در سراسر جهان تولید می شود و از نظر اقتصادی در هلند در دسترس است، اما استفاده از آن در بسیاری کشورها بسیار محدود است. گاز طبیعی را نیز می توان به دی متیل اتر (DME) تبدیل کرد که جایگزین مناسب دیگری برای گازوئیل است. استفاده از DME انتشار نیتروژن اکسیدها را حدود 25 کاهش می دهد و تاثیر زیادی در کاهش انتشار ذرات معلق دارد. برای استفاده از DME در خودروهای دیزلی لازم است موتور این خودروها کمی دستکاری شود. هر چند کارخانه هایی همچون فورد و ولوو به دنبال این هستند وسایل نقلیه ای را وارد بازار کنند که از DME به عنوان سوخت استفاده می کنند.

درباره نویسنده