شهرداری کرج در حوزه کاهش آلودگی هوا تا کنون اقدامی انجام نداده است

شهرداری کرج در حوزه کاهش آلودگی هوا تا کنون اقدامی انجام نداده است

رئیس کمسیون محیط‌زیست شورای شهر کرج گفت: تاکنون از شهرداری شاهد اقدامی برای کاهش و کنترل آلودگی هوا نبوده‌ایم و تمام برنامه‌ها فقط روی کاغذ ارائه‌شده است.
حسین محمدی در جلسه علنی شورای شهر کرج که صبح امروز برگزار شد با اشاره به مشکلات زیست‌محیطی شهر کرج گفت: شهر کرج به دلیل اینکه یک کلان‌شهر است همانند دیگر شهرها با مشکل آلودگی هوا مواجه بوده و هست که پیگیری برای کاهش آلودگی هوا یک اقدام اساسی تلقی می‌شود. وی با بیان اینکه بیشترین درصد آلاینده‌ها در کرج به منابع متحرک اختصاص دارد اظهار داشت: ۶۸ درصد منابع آلاینده در کرج به منابع متحرک و ۳۸ درصد به منابع ساکن اختصاص دارد. محمدی افزود: این ۶۸ درصد اختصاص‌یافته به منابع متحرک شامل ترافیک برون‌شهری و درون‌شهری است که اتوبان کرج- تهران و بالعکس و همچنین اتوبان کرج قزوین و بالعکس حدود ۱۵ درصد آن را تشکیل می‌دهند. رئیس کمسیون محیط‌زیست شورای شهر کرج با اشاره به سهم تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها در آلودگی هوا بیان داشت: ناوگان حمل‌ونقل عمومی حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد آلودگی منابع متحرک را به خود اختصاص داده‌اند

درحالی‌که کمتر از ۱۰ درصد حجم آن ‌را تشکیل می‌دهند. وی همچنین با اشاره به مشکل فرسودگی ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهر کرج گفت: بسیاری از اتوبوس‌ها و حدود ۱۰ درصد از تاکسی‌ها به سن فرسودگی رسیده‌اند لذا بر اساس قانون هوای پاک که سال گذشته تصویب شد اجازه تردد در سطح شهر را ندارند. محمدی با بیان اینکه متأسفانه تاکنون شهرداری در حوزه کاهش آلودگی هوا اقدامی نکرده است تصریح کرد: تمام برنامه‌ها برای کنترل آلودگی هوا فقط روی کاغذ بوده و هیچ‌گونه اقدامی را در این حوزه از شهرداری شاهد نبوده‌ایم لذا خواستار ارائه طرح جامع کنترل کیفیت هوا از شهرداری هستیم. رئیس کمسیون محیط‌زیست شورای شهر کرج ادامه داد: در بخش منابع ساکن نیز شهرداری تکالیفی بر عهده دارد که بخشی از آن مربوط به کارخانه‌ها و تولیدی‌ها است لذا از شهرداری انتظار می‌رود که به موضوع کاهش آلودگی هوا که مهم‌ترین نیاز و خواسته مردم است توجه کند.

درباره نویسنده