۶۰ درصد آلودگی هوای خوستان ناشی از فلرهای نفتی است

60 درصد آلودگی هوای خوستان ناشی از فلرهای نفتی است

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان این‌که ۶۰ درصد از آلودگی‌ هوا در خوزستان مربوط به فلرهای نفتی است، گفت: نگران وضعیت شاخص کیفی هوا در ماه‌های آبان، آذر و دی هستیم که پدیده وارونگی رخ می‌دهد.

احمدرضا لاهیجان‌زاده در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خوزستان که امروز، دوم شهریورماه در محل استانداری در اهواز برگزار شد، اظهارکرد: سال گذشته در جلسه‌ای قرار شد تا دفتری برای احیای میدان‌های نفتی غرب کارون در خوزستان ایجاد شود اما با گذشت یکسال هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

وی در خصوص افزایش فلرهای نفتی افزود: میدان‌های نفتی فراوانی در حال وارد شدن به مدار هستند و گاز ترش در این میدان‌ها سوزانده می‌شود. در میدان یادآوران به تنهایی روزانه ۵میلیون مترمکعب گاز ترش سوزانده می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان ادامه داد: گازهای همراه نفت با توجه به افزایش تولید، به دلیل فرسودگی تاسیسات به ویژه در واحدهای اهواز۲، کریت‌کمپ و آب‌تیمور، افزایش پیدا کرده‌اند و باعث آلوده شدن هوا می‌شوند.

لاهیجان زاده گفت: تقریبا در 2 ماه گذشته مشکل ریزگرد نداشته‌ایم اما میزان شاخص کیفی هوا روی عدد سالم و استانداردی نیست که این امر به فلرهای نفتی ارتباط دارد. در این زمینه نگران وضعیت شاخص کیفی هوا در آبان، آذر و دی هستیم که پدیده وارونگی دما رخ می‌دهد.

وی با اشاره به این‌که ۶۰ درصد از آلودگی‌ هوا در خوزستان مربوط به فلرهای نفتی است، خاطر نشان کرد: تقاضا دارم با توجه به این‌که جمع‌آوری گازهای نفتی پروژه زمانبری بوده و در برنامه ششم توسعه نیز لحاظ شده است، دستگاه MOT در میدان‌های نفتی غرب کارون نصب شود زیرا این امر حداقل کاری است که می‌تواند به کاهش آلودگی هوا در مناطقی که نفت سوزانده می‌شود، کمک کند.

درباره نویسنده