چتر آلودگی هوا بر فراز تهران

چتر آلودگی هوا بر فراز تهران

کیفیت هوای پایتخت که از ابتدای سال نو و به‌دلیل تعطیلات عیدانه، کاهش تردد خودروهای سواری، ناپایداری جوی و وزش باد نسبی در شرایط سالم قرار گرفته بود دوباره به شرایط ناسالم برای گروههای حساس رسید.

دستگاههای سنجش آلاینده‌ها نشان می‌دهد که وضعیت کیفی هوای تهران در ٢٤ ساعت گذشته منتهی به ظهر امروز (سه‌شنبه ۲۲ فروردین ماه) در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس رسیده است.

عدد شاخصهای ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بر روی ۱۱۴ قرار گرفته که نشانگر ناسالم شدن کیفیت هوا برای گروههای حساس است و در چنین وضعیتی بیماران قلبی و ریوی، کودکان، زنان باردار و افراد میانسال باید از تردد در مراکز پرجمعیت و پرترافیک خودداری کنند.

شاخصها نشان می‌دهد امروز شهرری آلوده‌ترین و اتوبان شهید محلاتی (منطقه ۱۴) سالم‌ترین نقاط تهران محسوب می‌شوند.

شهرری(منطقه ۲۰): ۱۳۵

شادآباد(منطقه ۱۸): ۱۳۱

پیروزی(منطقه ۱۳):۱۲۴

منطقه ۲۲ : ۱۲۲

منطقه ۱۰: ۱۲۳

منطقه ۱۱: ۱۴۱

مسعودیه(منطقه ۱۵): ۱۱۲

منطقه هفت: ۱۰۶

منطقه ۶: ۱۱۵

منطقه ۱۲: ۹۸

پونک(منطقه پنج) :۹۰

اقدسیه(منطقه یک) : ۸۳

منطقه ۲۲: ۷۱

منطقه دو: ۸۱

اتوبان محلاتی(منطقه ۱۴): ۶۵

اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون کمتر از ۵۰ باشد، هوا پاک خواهد بود و اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بین ۵۰ تا ۱۰۰ باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی ۱۰۰ تا ۱۵۰ تعلق می‌گیرد اما اگر اعداد از ۱۵۰ تا ۲۰۰ قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می‌شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.

درباره نویسنده