مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی: امسال کیفیت هوای استان بهتر شده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی: امسال کیفیت هوای استان بهتر شده است

پرویز آراسته روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: مهمترین عوامل بهبود وضعیت هوای آذربایجان غربی در سال جاری، مناسب شدن وضعیت خودروهای سطح شهر به ویژه تاکسی ها، توزیع بنزین و گازوئیل بهتر، پایش مستمر آلایندگی خودروهای عمومی، کاهش ورود ریزگردها به استان از کشورهای همسایه و استفاده نکردن از سوخت مازوت در نیروگاه ها بوده است.
وی با بیان اینکه پنج هزار و 128 تاکسی در ارومیه تردد دارند، اظهار کرد: یکی از علت های عمده آلودگی هوا در استان به ویژه در ارومیه وجود تاکسی های فرسوده بود که در سال جاری 325 دستگاه از تردد در حمل و نقل شهری منع شدند.
وی اضافه کرد: همه خودروهای وارد شده به سیستم حمل و نقل شهری در قالب نوسازی خودروهای فرسوده دارای استاندارد یورو 4 هستند.
وی با اشاره به توزیع بنزین با کیفیت در استان گفت: هرچند این نوع بنزین دارای استاندارد یورو 4 نیست ولی میزان آلایندگی آن بسیار کم است.
آراسته اظهار کرد: در بحث گازوئیل نیز میزان گوگردی که در گازوئیل ما وجود دارد بسیار کاهش یافته است.
وی ادامه داد: هر سه ماه یکبار میزان آلایندگی گازهای خروجی از اتوبوس ها و مینی بوس ها در آذربایجان غربی کنترل می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: امسال هجوم ریزگردها از همسایه های جنوبی در استان کمتر شده که علت آن بارش باران در کشورهای عراق و سوریه بوده و تا امروز میزان آن به حد خطرناک نرسیده است.
آراسته افزود: سوخت مازوت در نیروگاههای برق و کارخانه های سیمان آذربایجان غربی به جز موارد استثنایی استفاده نمی شود.
وی درباره توسعه پایدار شهری نیز گفت: سعی بر این است که شاخصهای زیست محیطی شهر را بهبود ببخشیم تا مردم و شهروندان در شرایط بهتری از نظر زیست محیطی زندگی کنند.
آراسته گفت: همه آزمایش های فیزیکی و شیمیایی رودخانه های استان نیز مرتب انجام می شود.
وی با اشاره به ممنوعیت شکار در استان اظهار کرد: شکار در بخش پرندگان ممنوع است که این تصمیم به خاطر احتمال شیوع آنفلوانزا در راستای حفاظت از سلامت مردم و شکارچیان و حفاظت از تنوع زیستی استان گرفته شده اما برخی استانها از این دستور تبعیت نکرده اند.
آراسته گفت: هم اکنون به خاطر اعلام وجود آنفلوانزای مرغی، سازمان محیط زیست پروانه های شکار را جمع آوری کرده و شکار به طور کامل ممنوع است.
وی گفت: سامانه تلفنی 1540 همواره آماده دریافت اخبار و گزارشات شهروندان استان درباره مسایل زیست محیطی است.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی امسال 223 روز پاک را پشت سر گذاشته در حالیکه این تعداد روز در مدت زمان مشابه 173 روز بود.
مهمترین اخبار ایرنای کشور و آذربایجان غربی را به صورت لحظه به لحظه ازکانال خبری تلگرام این رسانه به آدرس irnaoromiye@ دریافت کنید.

درباره نویسنده