طرح ملی رفع مشکل ریزگردها تهیه شد/بدون کارون، خوزستان تمدنی ندارد

طرح ملی رفع مشکل ریزگردها تهیه شد/بدون کارون، خوزستان تمدنی ندارد

همایون یوسفی عصر سه شنبه در پژهش سرای غدیر اهواز در نشست خبری تشریح عملکرد خود در دوران پذیرش نمایندگی مردم در مجلس، گفت:یکی از اقداماتی که در مجلس همراه با دیگر نمایندگان استان پیگیر آن هستیم، حل مشکل پدیده گرد و غبار است که با پیگیری های انجام گرفته، از طرح ملی برای حل آن بهره گیری شده است.
وی گفت:با تهیه این طرح کانون های گرد و غبار در بازه زمانی پنج تا شش سال کنترل می شود و اگرچه این طرح نیاز به اصلاح دارد، می تواند نظیر مدل احیای دریاچه ارومیه، مشکل گرد و غبار را حل کند.
یوسفی با بیان اینکه پدیده گرد و غبار در استان منشاء داخلی و خارجی دارد، گفت:در استان خوزستان هفت نقطه با وسعت 350 هزار هکتار کانون ایجاد گرد و غبار وجود دارد.

** تمدن خوزستان بدون کارون، می میرد
عضو مجمع نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی همچنین در بخش دیگری از سخنانش در خصوص انتقال آب کارون، افزود:از سال 41 از سرشاخه های کارون که در ابتدا از طریق تونل کوهرنگ 1 انجام گرفت عملیات انتقال آب کارون آغاز شده است و هم اکنون نیز طرح انتقال آب کارون از طرح بهشت آباد از دغدغه های مردم استان های خوزستان و چهارمحال و بختیاری است.
وی گفت:بر اساس تصمیم، قرار شده از ایجاد تونل برای انتقال آب بهشت آباد در استان چهارمحال و بختیاری جلوگیری شده و از طریق لوله و پمپ و تنها برای مصارف آب شرب آب سرچشمه های کارون منتقل شود.
یوسفی عنوان کرد:در بحث انتقال کارون یک فصل به پدیده گردو غبار اختصاص داده شده است و به این مهم پرداخته شده است که انتقال آب می تواند در تشدید پدیده گردو غبار تاثیر زیادی بگذارد.
نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: همانگونه که خون برای بدن اهمیت دارد آب نیز برای خاک اهمیت دارد و سدهایی بدون برنامه در استان ساخته شد و بدون کارشناسی نیز آب کارون در حال انتقال است که این طرح ها آسیب های جبران ناپذیری به استان و کشور وارد می کند.
وی تصریح کرد:احیای کارون از جمله کارهایی است که در وزارت نیرو حال پیگیری هستیم و اعتبارات اولیه آن تامین شده است و با لایروبی رودخانه اروند و کارون مرحله نخست آن آغاز می شود.
یوسفی گفت: بدون کارون خوزستانی تمدنی نخواهد داشت و برای آبادانی کویر نباید جلگه ها را از بین برد.

** عملکرد 6 ماهه یوسفی در بخش سلامت خوزستان
این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنانش با تشریح عملکرد شش ماهه خود در مجلس شورای اسلامی گفت:خوزستان در بخش تخت های بیمارستانی و فضای بیمارستان شرایط خوبی ندارد، لذا بر اساس هماهنگی و برنامه، بیمارستان ابوذر اهواز با 70 درصد پیشرفت فیزیکی ابتدای سال 96 به بهره برداری می رسد و از زمانی که کار ساخت این بیمارستان به بنیاد مستضعفان سپرده شده است سرعت تکمیل آن افزایش یافته است.
این نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان وضعیت تکمیل بیمارستان سوانح و سوختگی اهواز گفت:ساخت این بیمارستان با کمبود اعتبار روبرو شد که با تامین اعتبار آن در ابتدای سال 96 به بهره برداری خواهد رسید.
وی با اشاره به احداث بیمارستان دو هزار تختخوابی اهواز نیز اضافه کرد:زمین این بیمارستان تهیه شده است، ولی به وزیر بهداشت پیشنهاد شد، با توجه به اینکه ساخت این بیمارستان با این وسعت زمانبر است یک بیمارستان هزار تختخوابی در اهواز ساخته شود و باقی اعتبار آن صرف ساخت تخریب و ساخت بیمارستان های گلستان و رازی اهواز شود که بسیار قدیمی هستند که وزیر بهداشت با این پیشنهاد موافقت کرد.
یوسفی عنوان کرد:ساخت بیمارستان فولاد که نیمه کاره بود تحویل گرفته شد و قرار شده است که بیمارستان فوق تخصصی تنفسی در اهواز تبدیل شود.
وی همچنین با اشاره به ساخت مرکز فوق تخصصی سرطان در اهواز بیان کرد: زمین این مرکز تهیه شده است و با بنیاد برکت قرارداد بسته شده تا در ساخت این مرکز همکاری داشته باشند.
این نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون تصریح کرد: همچنین مبلغ 100 میلیارد ریال برای بهسازی و به روز رسانی بیمارستان سینا اختصاص داده شد و مقرر شده تا دو مرکز پلی کلینیک در شهرستان باوی و حمیدیه احداث شود.
عضو مجمع نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی همچنین در خصوص اشتباهات پزشکی که ممکن است در برخی بیمارستان ها رخ دهد افزود: اشتباهات پزشکی ممکن است در هر جای دنیا تفاق بیفتد برای رسیدگی به اشتباهات پزشکی مرکزی به نام نظام پزشکی وجود دارد.
یوسفی در خصوص پزشک قلابی که در شهرستان مسجد سلیمان دستگیر شد نیز، افزود: جای تعجب است این فرد چگونه توانسته سه سال فعالیت داشته باشد و این مهم نشان می دهد از این دست تخلفات زیاد باشد که دوراز دید مسئولان رخ می دهد.
وی گفت: مسئولان استانی در خصوص این موضوع باید پاسخگو باشند، نامه ای در این خصوص تهیه شده و به وزیر بهداشت تحویل داده شده است.
*** اختصاص اعتبار ملی برای رفع مشکل فاضلاب شهرهای خوزستان
نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش همچنین در خصوص مشکلات آب و فاضلاب استان خوزستان نیز گفت:مبلغ قابل توجهی از محل صندوق ذخیره ارزی به این بحث اختصاص داده شده است و مقرر شده است طی مدت سه تا پنج سال مشکل آب و فاضلاب استان حل شود.
وی همچنین در ادامه با اشاره به موضوع حکم جلب محمود صادقی نماینده مردم تهران بیان کرد: کشور دارای قانون است و باید تمامی جوانب این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
یوسفی عنوان کرد: هنوز جنبه های مختلف این موضوع بررسی نشده است و باید صحبت های هر دو طرف را شنید.
این نماینده مردم اهواز، باوی و حمیدیه در پاسخ به سوال امضا نکردن نامه برجام گفت: من همواره حمایت های خود را از بحث برجام داشته ام، من در روز نامه های زیادی دریافت می کنم و همین امر باعث شده که دیر به این نامه رسیدگی کنم.
وی گفت: برخی در استان می خواهند شیطنت هایی داشته باشند ومیان مسئولان و مردم فاصله بیندازند.
7158/6125 خبرنگار:زینب فرحانی ** انتشار دهنده:سیدبهادر حسینی

درباره نویسنده