سه چهارم ریزگردهای ورودی به ایران از کشورهای همسایه است

در این نشست که سخنران کلیدی آن معاون رییس جمهور کشورمان بود، هلن کلارک رییس برنامه عمران سازمان ملل متحد و اریک سلهایم معاون دبیرکل سازمان و مدیر اجرایی برنامه محیط زیست نیز حضور و سخنرانی داشتند.

گری لوییس نماینده مقیم و هماهنگ کننده سازمان ملل در تهران که سخنرانی مقدماتی نشست را بر عهده داشت به ترسیم چالش های جهانی به خاطر پدیده گرد و غبار پرداخت و ارتباط ماهوی میان تغییرات آب و هوایی و گسترش و انتشار گرد و غبار و طوفان های شن را به عنوان معضلی جدید و رو به گسترش در سطح پنج قاره جهان تشریح کرد. پدیده ریزگردها اکنون از استرالیا گرفته تا ایالت متحده، ژاپن، چین، عراق، اردن، سوریه، ترکمنستان و بخش عظیمی از آفریقا به خصوص شمال آن قاره  را تبدیل به کانون انتشار ریزگردها کرده است.
معصومه ابتکار، پس از سخنان مقدماتی نماینده مقیم سازمان ملل در تهران طی سخنانی به چگونگی پدیده گرد و غبار در ایران پرداخت.
معاون رییس جمهور کشورمان با نمایش و استناد به تصاویر ماهواره ای و نیز عکس هایی از هنگام وقوع طوفان های گرد و غبار در شهرهای مختلف کشور به مقادیر اندازه گیری شده غلظت آلاینده ها اشاره کرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با ارایه تصاویر مسیر توده گرد و غبار با اتکا به منابع علمی، تاکید کرد که دست کم سه چهارم ریزگردهای ورودی به کشور از همسایگان ایران است.
خوزستان به شدت از همجواری با کانون‌های ریزگرد عراق در رنج است
ابتکار افزود: علاوه بر خوزستان که به شدت از همجواری با کانون های ریزگرد عراق در رنج است، استان هایی مانند ایلام، کردستان و کرمانشاه هم از این کانون های خارجی متاثر هستند و 8 میلیون هکتار اراضی گرد و غبارخیز عراق، ریزگردهایی با ارتفاع 7 کیلومتری زمین را راهی ایران می سازند که برای مدت طولاتی در هوا پراکنده باقی می مانند.
تصاویر ارایه شده در این گزارش مشخص می کرد که چگونه کیفیت هوا بر اثر این ریزگردها، علاوه بر بخش غربی و جنوب غربی ایران، تا کشورهای کویت، اردن و امارات متحده عربی را تحت تاثیر قرار می گیرد.
ترکمنستان و افغانستان منشا دیگر گرد و غبار ایران
رییس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین خاطر نشان کرد: استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی به خاطر گرد و غبار حاصل از صحرای قرقوم در ترکمستان تحت تاثیر است و همچنین به خاطر خشکی های به وجود آمده ناشی از مشکلات مجموعه تالاب های بین المللی هامون، کانون های ریزگردی ایجاد شده که از ایران به بخش هایی از افغانستان سرایت می کند و مجددا به سوی ایران باز می گردد.
معاون رییس جمهور با اشاره به آثار سوء این پدیده بر سلامتی مردم و تاکید بر فراملی بودن این معضل، به تشریح تلاش های جمهوری اسلامی ایران در این زمینه پرداخت و گفت: سه قطعنامه به تصویب رسیده که اولی در مجمع ملل متحد  در آذرماه سال پیش با عنوان قطعنامه مقابله با گرد و غبار، دومی در کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در آسیا و اقیانوسیه موسوم اسکاپ که همکاری منطقه ای را طلب کرده و سومین قطعنامه در مجمع محیط زیست ملل متحد در خرداد ماه که مداخله مجموعه های مالی جهانی را برای حرکت های منطقه ای فرا می خواند و الزاماتی در این باره دنبال می کند.
ابتکار بر ضرورت ورود تمامی مجموعه های بین المللی خاصه زیست محیطی مانند صندوق تسهیلات زیست محیطی موسوم به جف (Global Environmental Facility) و علاوه بر آن صندوق های سازگاری با تغییر اقلیم (Adaptation Fund) و صندوق اقلیم سبز (green climate fund) تاکید کرده و خواستار ایفای نقش آنها در فعالیت های منطقه ای شد تا بتوانند ماموریت های خود را جامه عمل بپوشانند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره لزوم نقش آفرینی این صندوق ها علاوه بر ارایه راهکارهای فنی و کارشناسی برای کشورهای درگیر معضل گرد و غبار به ویژه برای غرب آسیا، آمادگی ایران برای آموزش و ظرفیت سازی در این زمینه را اعلام کرد.
در ادامه خانم هلن کلارک رییس برنامه عمران سازمان ملل متحد با جدی دانستن این معضل , با توجه به اینکه 131 کشور جهان دارای دفاتر نمایندگی برنامه عمران ملل متحد هستند، آمادگی خود را برای همکاری اعلام کرد.
وی تاکید کرد: همه کشورهای جهان باید در تبادل تجارب و دانش علاوه بر تامین منابع مالی لازم تلاش کنند و با برطرف کردن یا سازگاری با این معضل در صف مقابله با آن قرار گیرد.
اریک سل هایم معاون دبیرکل و رییس برنامه محیط زیست سازمان ملل نیز در سخنان خود به چهار نکته اساسی در این بحث اشاره کرد.
وی “همکاری های فنی”، “همکاری های مالی برای برنامه ریزی و اجرا”، “کار سنتی ترویج کاشت درخت” و “آمادگی جامعه جهانی برای تغییر رویکرد مواجهه با طبیعت” را مورد تاکید قرار داد.
سل هایم آمادگی برنامه محیط زیست ملل متحد را برای شکل دهی به حرکت های منطقه ای و به طور مشخص مشخصا در غرب آسیا با محوریت جمهوری اسلامی ایران اعلام داشت.
 بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، گفتنی است، تغییرات اقلیم یکی از عوامل افزاینده بادهای فرسایشی و ریزگردها در آینده خواهد بود. امروزه مشخص شده است که تغییرات آب و هوایی مساله ای ورای مرزهاست و هیچ کدام از این مشکلات نمی توانند به تنهایی و در سطح ملی رسیدگی شود. بنابراین برای حل مشکلات زیست محیطی نیاز به همکاری در سطح جهانی است.

درباره نویسنده