حل معضل ریزگردها در درازمدت امکان‌پذیر است

حل معضل ریزگردها در درازمدت امکان‌پذیر است

منطقه کردستان، عبدالمحمد زاهدی، امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران استان به موضوع ریزگردها و آلودگی هوای مناطق غربی کشور و استان کردستان اشاره و اظهار کرد: حل مشکل ریزگردها باید در سطح کلان و مابین مقامات عالی رتبه ایران و کشور عراق بررسی شود که امیدواریم در آینده با بهبود وضعیت کشور همسایه این کار به نتیجه برسد.

وی با بیان این‌که این معضل زیست محیطی در درازمدت قابل کنترل و حل شدن است، گفت: تا زمان حل این معضل، باید به شهروندان اطلاع رسانی کامل در خصوص مقابله با آن و کاستن از عوارض ناشی از آلودگی هوا صورت گیرد.

استاندار کردستان در بخشی دیگر از سخنان خود به جلوگیری از آتش سوزی مراتع و جنگل‌های استان تاکید و عنوان کرد: ادارات منابع طبیعی و محیط زیست استان باید علاوه بر استفاده از نیروهای خود از ظرفیت و توان نیروهای مردمی نیز به نحو مطلوب در راستای مهار آتش سوزی‌های احتمالی استفاده کنند.

وی هم‌چنین آموزش، توجیه و ساماندهی نیروهای مردمی با کمک ستاد مدیریت بحران استان و دفتر امور اجتماعی استانداری را خواستار شد و افزود: آموزش دهیاران و شوراهای روستا را در پیشگیری از وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها نباید از نظر دور داشت.

زاهدی با بیان این‌که آتش سوزی در مراتع دو منبع طبیعی و انسانی دارد، خاطرنشان کرد: با ارایه آموزش، اطلاع رسانی و نصب علایم مربوطه می‌توان بخش‌های زیادی از خطاهای انسانی سهوی را کاهش داد، اما جایی که به عمد آتش سوزی اتفاق می‌افتد باید مقصران به دستگاه قضایی معرفی شده و برخورد لازم و بازدارنده با آنان صورت بگیرد.

وی هم‌چنین اقدامات پیشگیرانه از وقوع آتش سوزی در کوه آبیدر سنندج را خواستار شد و اضافه کرد: با توجه به پوشش گیاهی زیاد، امسال احتمال وقوع آتش سوزی وجود دارد، لذا مراقبت و گشت‌های لازم به صورت مداوم باید انجام شود.

استاندار کردستان با بیان این‌که کوه آبیدر برای مردم سنندج یک نعمت الهی است، تاکید کرد: باید همزمان با حفظ طبیعت، سرمایه‌گذاری‌های لازم برای توسعه آبیدر انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: هرچه منافع بخش خصوصی را به آبیدر گره بزنیم احتمال وقوع آتش سوزی در آن به حداقل می‌رسد.

درباره نویسنده