بایگانی دسته‌ها: اخبار

روزهای «سالم» پایتخت برای امروز هم تمدید شد

روزهای «سالم» پایتخت برای امروز هم تمدید شد

معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: وضعیت کیفی هوای تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ١١ مورخ ۹۷/۱/۲۸ در وضعیت سالم بوده است. محمد رستگاری افزود: در این بازه زمانی، منواکسیدکربن:پاک(۲۶)، ازن: پاک(۱۸)، دی اکسید نیتروژن: سالم(۵۳)، دی اکسید گوگرد: پاک(۹)، ذرات معلق با قطر کمتر از ١٠ میکرون: پاک(۳۵)، ذرات معلق با قطر کمتر از ٢.٥ میکرون: سالم(۶۱) بوده است.

 

موتورسواري خانم‌ها، راهكار كاهش آلودگي هوا

موتورسواري خانم‌ها، راهكار كاهش آلودگي هوا

آلودگي هواي تهران به حدي افزايش يافته كه چندين منطقه از شهر تهران در مرحله بحراني و هشداربراي تخليه قرار گرفته‌اند. بنابر اعلام وزارت بهداشت سالانه نزديك به پنج هزار نفر در تهران جان‌شان را بر اثر آلودگي هوا از دست مي‌دهند.
ميزان سرطان نيز متاسفانه بر اثر همين آلودگي هوا، طي چند سال اخير روند صعودي به خود گرفته است. معضل ترافيك نيز به يكي از بحران‌هاي شهر تهران تبديل شده. جاي پارك در تهران نيز به قدري كمياب است كه اگر فردي بتواند در برخي از مناطق شهر جاي پارك پيدا كند، آن فرد را بايد در زمره افراد بسيار خوش‌شانس به حساب آورد. اينها بخشي از معضلات شهر تهران است كه امروزه در بسياري از شهر‌هاي بزرگ و حتي متوسط ايران نيز ديده مي‌شود.

ادامه مطلب »

جان ده میلیون تهرانی در خطر

جان ده میلیون تهرانی در خطر

کلانشهر تهران با توجه به شرایط توپوگرافی و اقلیم‌ آن همچنین تردد نزدیک به ۵ میلیون وسیله نقلیه و استقرار تعداد زیادی واحدهای صنعتی بزرگ و کوچک در آن یکی از هشت شهر بزرگ کشور است که آلودگی هوا در آن به یکی از مشکلات بزرگ فراروی مردم و مسوولان این شهر تبدیل شده است و در صورت نبود برنامه‌ریزی صحیح و اتخاذ راهکارهای کارشناسانه، می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری بر سلامت شهروندان و محیط زیست شهر به جای گذارد.

مهم‌ترین نکته در امر مدیریت کیفیت هوا اندازه گیری دقیق انواع آلایندهای هوا بر اساس استانداردهای بین المللی، منشایابی و تدوین راهکارهای مناسب برای کاهش آنها است. ادامه مطلب »

نمایشگاهی درباره آلودگی هوای تهران

نمایشگاهی درباره آلودگی هوای تهران

نمایشگاهی دربرگیرنده آثار پروژه «مونوکسید تهران» با محوریت آلودگی هوا، در گالری راه ابریشم برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، این نمایشگاه مروری بر چهار بخش مختلف «پروژه‌ی منوکسید تهران» است که در طول شش سال (۱۳۹۱ تا ۱۳۹۷) انجام شده. در این مدت، هنرمندان، طراحان، دانش‌آموزان مدارس و افرادی با پیش‌زمینه‌های مختلف هنری، فرهنگی و پژوهشی با پروژه همکاری داشته‌اند.

منوکسید تهران، پروژه‌ای فرهنگی و اجتماعی است که از سال ۱۳۹۱ در تهران با هدف پرداختن به موضوع آلودگی هوا شروع شده است. این پروژه شامل همکاری‌هایی با شهروندان در فضاهای عمومی تهران در راستای بالابردن سطح آگاهی و ارائه‌ی راهکارهای عملی برای مشکل آلودگی هوا در تهران، با بازتاب نظرات افراد گوناگون جامعه، از کودکان گرفته تا بزرگسالان، است.

ادامه مطلب »

هوای تهران در شرایط «پاک» قرار گرفت

هوای تهران در شرایط «پاک» قرار گرفت

میانگین کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته تهران منتهی به ۸ صبح امروز با شاخص ۴۸ در شرایط پاک قرار داشت.

بر اساس پیش بینی‌های انجام شده وضعیت کیفی هوای بیشتر مناطق شهر تهران طی فردا در شرایط سالم قرار خواهد داشت.

نصب ۳ هزار دستگاه شارژ خودرو برقی در تهران

نصب 3 هزار دستگاه شارژ خودرو برقی در تهران

رامین وطن دوست در نشستی خبری با اشاره به اینکه تعرفه واردات خودروهای برقی 5 درصد است، اظهارداشت: براین اساس در سایر کشورهای دنیا از جمله آلمان، دولت 4500 یورو از مبلغ خرید یک خودروی برقی را به عنوان هدیه به خریداران اعطا می‌کند، ضمن اینکه معافیت‌هایی در عوارض جاده ای، عوارض بین شهری و مالیات برای این خریداران در نظر گرفته می شود.
وی افزود: اگر چنین تسهیلاتی نیز به خریداران خودروهای برقی در ایران داده شود، به طور قطع خرید این خودروها که به شدت در کاهش آلودگی هوا موثر هستند، رونق می‌گیرد.
وطن دوست با اعلام اینکه در حال حاضر دولت برای واردات این خودروها تعرفه 5 درصدی را در نظر گرفته که امیدواریم تعرفه کاهش بیابد، تصریح کرد: برای ورود خودروهای برقی بی‌ام و به بازار ایران مذاکراتی با شهرداری صورت گرفته تا زیرساختهای لازم و جایگاه‌های شارژ این خودروها فراهم شود. ادامه مطلب »

هوای پاک را با خود حمل کنید!

هوای پاک را با خود حمل کنید!

گجت تصفیه هوای bizond  یکی از جدیدترین محصولاتی است که برای مقابله با آلودگی هوا رونمایی شده است. محصولی که دو خصلت کاربردی و کم حجم بودن را همزمان دارد.

به گزارش خبرداغ  به نقل از گجت فلاو، .گجت هوشمند تصفیه هوای bizond  یکی از جدیدترین محصولاتی است که با هدف پاکسازی هوا از الودگی های زیست محیطی ارائه شده است.

این محصول با 99درصد موفقیت عملکرد یکی از قدرتمندترین محصولات بازار فناوری در حوزه بهداشت محیط زیست است.یکی زا مثبت ترین ویژگی های این تصفیه کننده را می توان وزن و حجم کم این محصول دانست. درواقع با کمک این محصول می توان عملردهای تصفیه و استریلیزینگ را همزمان سامان داد. ادامه مطلب »

تامین بودجه کاهش آلودگی هوای تهران در انتظار تصمیم شورا

تامین بودجه کاهش آلودگی هوای تهران در انتظار تصمیم شورا

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اهمیت برنامه چهار ساله شهرداری تهران برای کاهش آلودگی هوا گفت: ما منتظر تصمیم شورای شهر تهران برای تامین بودجه و اجرای این برنامه هستیم.

وحید حسینی در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت برنامه چهار ساله شهرداری تهران برای کاهش آلودگی هوا اظهار کرد: برنامه چهار ساله ای که محسن پورسیدآقایی -معاون شهردار تهران- در همایش مدیریت آلوگی هوا و صدای سال ۹۶ اعلام کرد، برنامه ای پیشنهادی بود که هدف آن تجهیز ناوگان حمل و نقل شهری در برابر انتشار آلودگی هوا از منبع است.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه این برنامه چهارساله برای کاهش آلودگی هوای تهران با نوسازی اتوبوس ها، کامیون ها، تاکسی ها و برقی کردن موتورسیکلت های پایتخت تلاش دارد تا ۵۰ درصد آلودگی هوای شهر را از منبع کاهش دهد، تصریح کرد: البته برای کامیون ها و اتوبوس های دیزلی جدید شهر نیز باید فیلتر دوده به عنوان یک راه حل موثر نصب شود. ادامه مطلب »

هوای پاک مشهد در نخستین روز از هفته

هوای پاک مشهد در نخستین روز از هفته

شاخص کیفی هوای امروز مشهد 36 پی اس آی است و در شرایط پاک قرار دارد.
کیفیت هوا در همه ایستگاه های سطح شهر در شرایط پاک است و بیشترین بار آلودگی از ایستگاه واقع در سرافرازان با عدد شاخص 50 پی اس آی و در شرایط پاک گزارش شده است.
مقایسه غلظت آلاینده ها نشان می دهد غلظت تمامی آلاینده ها نسبت به دیروز کاسته شده است. ادامه مطلب »