بایگانی دسته‌ها: اخبار

اتخاذ طرح ترافیک برای «دیزلی»ها

اتخاذ طرح ترافیک برای «دیزلی»ها

اجباری شدن معاینه فنی برای خودروهای دیزلی در سطح شهر تهران موجب می‌شود تردد کامیون‌هایی که میزان انتشار ذرات آلاینده از اگزوز آنها بیش از حد استاندارد باشد، به طورکلی و در تمام طول شبانه‌روز ممنوع شود. با این حال مصوبه مذکور یک ایراد جزئی دارد و آن، تعیین نقطه آغاز اجرا از ابتدای آبان‌ماه است. سنجیده‌تر این بود که مصوبه کنترل معاینه فنی خودروهای دیزلی از ابتدای مهرماه همزمان با آغاز سال تحصیلی که حجم انتشار آلاینده‌ها در جو با شیب زیادی افزایش پیدا می‌کند، اجرا شود. اما در عین حال این تصمیم جدید یک حرکت رو به جلو برای کنترل آلودگی هوا است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، تا پیش از مصوبه اخیر کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران درباره اجباری شدن معاینه فنی خودروهای دیزلی در محدوده پایتخت، هیچ اهتمامی برای کنترل تردد کامیون‌های آلاینده هوا وجود نداشت و اگرچه خطوط معاینه فنی ویژه خودروهای سنگین در کشور فعال است، اما ساز و کار جدی برای پیگرد ترافیکی این خودروها وجود نداشت.

ادامه مطلب »

جریمه ۵۰ هزار تومانی برای تردد خودروهای فاقد معاینه فنی در پایتخت

جریمه 50 هزار تومانی برای تردد خودروهای فاقد معاینه فنی در پایتخت

محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در نشست خبری که امروز(یکشنبه) با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، ترافیک و آ‌لودگی را دو مشکل بزرگ تهران برشمرد و اظهار داشت: تمام برنامه‌های ما حول محور روان سازی ترافیک و رفع آلودگی هوا است.

وی با بیان اینکه گام اول ما در ترافیک هوشمندسازی شهر تهران بود، گفت: مسئله تکمیل طرح ترافیک فعلی و مسئله زوج و فرد به زودی توسط معاونت حمل و نقل تکمیل و حل خواهد شد.

پورسیدآقایی تصریح کرد: طرح زوج و فرد از ابتدا درست نبود و صرفا اثرات کوتاه مدت داشته است و اثرات بلندمدت آ‌ن مناسب نبود، لذا برای تکمیل این طرح با دانشگاه‌ تربیت مدرس قراردادی بستیم تا مطالعه کنند که کشورهای دیگر چه طرحی را جایگزین زوج و فرد کرده‌اند. ادامه مطلب »

تردد تاکسی‌های فرسوده در تهران دارای شروطی است

تردد تاکسی‌های فرسوده در تهران دارای شروطی است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه تردد هر گونه خودروی فاقد معاینه فنی در شهر تهران با جریمه همراه است، گفت: تردد تاکسی‌های فرسوده در شهر تهران که برای جایگزینی ثبت نام کرده‌اند تا زمانی که خودروی جایگزین تحویل داده شود به شرط داشتن معاینه فنی مورد قبول، مجاز است.
کیومرث کلانتری در جلسه امروز کارگروه آلودگی هوای استان تهران که در استانداری تهران برگزار شد با اشاره به اینکه امروز پنج دستور کار مصوب شد، اظهار کرد: اولین مصوبه مربوط به معاینه فنی خودروها بود. در این زمینه ابهاماتی بین پلیس و ستاد مرکزی معاینه فنی وجود داشت و بر این تاکید شد که داشتن معاینه فنی بر اساس قانون الزامی است و هر خودرویی که فاقد معاینه فنی باشد و در شهر تهران تردد کند توسط پلیس جریمه می‌شود.

ادامه مطلب »

کارشکنی وزارت کشور و صنعت در اجرای مصوبات کارگروه آلودگی هوا

کارشکنی وزارت کشور و صنعت در اجرای مصوبات کارگروه آلودگی هوا

آلودگی هوای تهران در کنار معضل ترافیک دو مشکلی است که با توجه به اینکه متولیان اعتقاد دارند هر کاری که از دستشان برمی آمده است، برای حل این مشکل انجام داده اند، اما متاسفانه بسیاری از مصوبات و قوانین بالادستی که در این زمینه وجود دارد؛ از سوی همین سازمان ها مورد توجه قرار نگرفته و مشکلات همچنان پابرجاست. به اعتقاد دبیر کار گروه آلودگی هوا ضمن به عنوان مثال یکی از مصوبات کاهش آلودگی هوا همین مصوبه نصب فیلترهای دوده است که با گذشت پنج سال از تصویب ضرورت نصب فیلتر دوده روی خودروهای دیزلی هنوز وزارت کشور هیچ اقدامی برای اجرای این مصوبه انجام نداده است. آنطور که وحید حسینی توضیح داده؛ بر اساس مصوبه سال ۹۳ هیات وزیران تمامی اتوبوس‌های عمومی کلان شهرها باید به فیلتر دوده مجهزشوند اما متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی برای اجرای این مصوبه انجام نشده است.

ادامه مطلب »

نوسازی ناوگان تاکسیرانی متوقف شده است

نوسازی ناوگان تاکسیرانی متوقف شده است

وحید حسینی دبیر کارگروه کاهش آلودگی هوا در نشست خبری معاونت محیط زیست انسانی که امروز(چهارشنبه) برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس قانون هوای پاک سازمان محیط زیست بر مراکز معاینه فنی نظارت دارد.

وی با اشاره به راه‌اندازی یک سامانه یکپارچه معاینه فنی افزود: بنا است این سامانه در کل کشور راه اندازی شود.

حسینی گفت: از مهرماه سال ۹۶ بازرسی از ۱۶ مرکز معاینه فنی مخصوص خودرو‌های سنگین توسط سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و ستاد معاینه فنی آغاز شده است. ادامه مطلب »

هواپیماها و کشتی‌ها هم معاینه فنی دریافت می‌کنند

زندی سرپرست دفتر هوای اقلیم محیط زیست در جمع مدیران معاینه فنی گفت: معاینه فنی خودرو بسیار مهم است، اواخر دهه هشتاد طرح جامع کاهش آلودگی هوای تهران مطرح شد و یکی از محورهای آن بحث معاینه فنی خودرو بودد.

وی افزود: با اجرای طرح کاهش آلودگی هوا، معاینه فنی رونق پیدا کرد و در چند سال گذشته شرایط تغییر کرده است.

به گفته زندی، در گذشته برگه معاینه فنی در کنار خیابان به فروش می‌رسید و در حال حاضر این مشکل برطرف شده است. ادامه مطلب »

کاهش ۷۰ درصد آلودگی هوای اراک در مقایسه با سال ۹۵

کاهش 70 درصد آلودگی هوای اراک در مقایسه با سال 95

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: نسبت به سال 95 آلودگی هوا و تعداد روزهای ناسالم اراک 70 درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، رضا میرزایی در سومین جلسه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در سال ٩٧ با ارائه گزارشی در خصوص وضعیت آلودگی هوای شهر اراک عنوان کرد: 51 روز ناسالم اراک در 5 ماهه نخست سال 95 به 24 روز در سال 96 و به 15 روز در سال 97 رسیده است که این امر نشان از کاهش 70 درصد روزهای ناسالم اراک طی 3 سال اخیر است.

 وی با بیان اینکه روزهای ناسالم تنها برای گروه‌های حساس بوده است، افزود: بیشترین روزهای ناسالم با 2 روز در فروردین‌ماه و تیرماه سال جاری با 4 روز به ثبت رسیده است.

ادامه مطلب »

آينده‌نگر باشيم و به انرژي‌هاي پاک فکر کنيم

آينده‌نگر باشيم و به انرژي‌هاي پاک فکر کنيم

خرداد سال پيش حدود يک هفته در جهان‌نما زندگي کردم. از کردکوي، نرسيده به گرگان، چهار، پنج ساعت کوه‌نوردي مي‌کني تا به دشتي زيبا مي‌رسي؛ وسيع، حيرت‌انگيز و طبيعي؛ بدون آپارتمان، دود ماشين و ترافيک. صداي بلبل و پرندگان ديگر را در آنجا مي‌شنوي و طبيعت بکر را مي‌بيني. اگر آب بخواهي، بايد از چشمه بياوري و براي پختن غذا از حرارت هيزم بهره‌ بگيري و در کلبه بخوابي. سازمان محيط زيست اجازه برق‌کشيدن به اين دشت زيبا را نداده است؛ بنابراين از برق خبري نيست. دو محله هم دارد؛ کفش‌گيرمحله و سعدآبادمحله و کلبه‌هایي بسيار ساده. سازمان محيط زيست نیز در جهان‌نما مستقر است که برقش را از سلول‌هاي آفتابي تهيه مي‌کند. من براي شارژ موبايلم به آنجا مي‌رفتم و آنها موبايلم را شارژ مي‌کردند.

ادامه مطلب »

اجباری شدن معاینه فنی برای خودروهای دیزلی

اجباری شدن معاینه فنی برای خودروهای دیزلی

اجباری شدن معاینه فنی برای خودروهای دیزلی در سطح شهر تهران موجب می‌شود تردد کامیون‌هایی که میزان انتشار ذرات آلاینده از اگزوز آنها بیش از حد استاندارد باشد، به طورکلی و در تمام طول شبانه‌روز ممنوع شود. با این حال مصوبه مذکور یک ایراد جزئی دارد و آن، تعیین نقطه آغاز اجرا از ابتدای آبان‌ماه است. سنجیده‌تر این بود که مصوبه کنترل معاینه فنی خودروهای دیزلی از ابتدای مهرماه همزمان با آغاز سال تحصیلی که حجم انتشار آلاینده‌ها در جو با شیب زیادی افزایش پیدا می‌کند، اجرا شود. اما در عین حال این تصمیم جدید یک حرکت رو به جلو برای کنترل آلودگی هوا است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، تا پیش از مصوبه اخیر کارگروه کاهش آلودگی هوای استان تهران درباره اجباری شدن معاینه فنی خودروهای دیزلی در محدوده پایتخت، هیچ اهتمامی برای کنترل تردد کامیون‌های آلاینده هوا وجود نداشت و اگرچه خطوط معاینه فنی ویژه خودروهای سنگین در کشور فعال است، اما ساز و کار جدی برای پیگرد ترافیکی این خودروها وجود نداشت. ادامه مطلب »

قوانین جدید برای پلاک شدن موتورسیکلت ها

قوانین جدید برای پلاک شدن موتورسیکلت ها

دبیرکارگروه ملی کاهش آلودگی هوای کلانشهر‌های کشور تاکید کرد: مهلت آمادگی جهت تولید موتورسیکلت یورو۴ تنها تا پایان سال جاری است و در ابتدای سال ۹۸ تولیدکنندگان باید موتورسیکلت‌های یورو۴ به فروش برسانند بنابراین پلاک‌گذاری موتورسیکلت یورو۳ تنها تا پایان سال جاری پذیرفته شده است.

به گزارش ایلنا، وحید حسینی در بازدید از یکی از واحد‌های تولیدی موتورسیکلت با اشاره به وضعیت تولیدی و فناوری موتورسیکلت‌ها گفت: در مجموع روند ارتقای فناوری سطح آلایندگی از یورو۳ به یورو۴ رضایت‌بخش است. ادامه مطلب »