بایگانی دسته‌ها: اثرات مخرب

ارتباط آلودگی هوا و تومور مغزی بدخیم

ارتباط آلودگی هوا و تومور مغزی بدخیم

تحقیقات جدید پژوهشگران نشان می دهد که آلودگی هوای ناشی از ترافیک می تواند در ایجاد تومورهای بدخیم مغزی مؤثر باشد. این بخش از تأثیرات مخرب آلودگی هوا و ترافیک کمتر موردتوجه مردم و متخصصان قرار داشته است.
به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا، در حال حاضر این سؤال مطرح است که آیا آلودگی هوا ناشی از ترافیک می تواند علت احتمالی تومور مغزی باشد؟ درواقع صرف نظر از سن، سابقه سلامتی گذشته، سابقه سلامتی خانوادگی، تشعشعات مضر و غیره، آیا آلودگی هوا می تواند باعث ایجاد تومور مغزی شود؟ ادامه مطلب »

آلودگی هوا عامل احتمالی ابتلا به تومور مغزی

آلودگی هوا عامل احتمالی ابتلا به تومور مغزی

به گفته محققان، بجز سن، سابقه خانوادگی، و اشعه ها، آلودگی هوا هم می تواند یکی از علل ابتلا به تومور مغزی باشد.

ایران اکونومیست – به گزارش ایران اکونومیست، پس از سرطان خون، تومور مغزی شایع ترین نوع سرطان در میان کودکان است. ۸ ژوئن (۱۸ خرداد) به عنوان روز جهانی تومور مغزی شناخته شده است. تومور مغزی یک توده غیرطبیعی در مغز است که بنا به ماهیت سلول های تشکیل دهنده، می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد.
تومور مغزی یکی از مرگبارترین مشکلات پزشکی است. درحالیکه علت دقیق ابتلا به تومور مغزی هنوز ناشناخته است فاکتورهای زیادی بر ابتلا به این بیماری نقش دارند. ادامه مطلب »

آلودگی هوا خطر فشارخون بالا را در کودکان افزایش می دهد

آلودگی هوا خطر فشارخون بالا را در کودکان افزایش می دهد

این مطالعه یکی از اولین تحقیقات است که نشان می دهد آلودگی هوا تاثیرات منفی بر سلامت جنین در طول بارداری دارد.
«نوئل مولر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه جان هاپکینز آمریکا، در این باره می گوید: «یافته های مطالعه ما نشان می دهد که قرارگیری در معرض آلودگی هوا علاوه بر سلامت مادر باردار بر سلامت جنین او هم تاثیر منفی دارد.»
تیم تحقیق دریافتند کودکانی که در اواخر دوره بارداری در رحم در معرض میزان بالا آلودگی هوا قرار می گیرند ۶۱ درصد بیشتر دچار فشارخون بالا می شوند.
مولر تاکید می کند: «زنان باردار باید تا حدامکان از قرارگیری در معرض مناطق پرترافیک دوری کنند تا از آلودگی هوا به دور باشند.» ادامه مطلب »

آثار زیانبار آلودگی بر رشد مغزی کودکان

آثار زیانبار آلودگی بر رشد مغزی کودکان

دانشمندان اعلام کرده اند حتی سطوح «سالم» آلودگی هوا هم ممکن است بر رشد مغزی کودکان اثر بگذارد و سرعت و کیفیت آن را کاهش دهد.
به گزارش گروه رسانه های دیگر آنا، مطالعات متعددی قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا را تایید کرده اند و بر این اساس اکنون بسیاری از مردم شناخت خوبی از ریسک ها یا پیامد های بودن در این شرایط دارند.
با این حال، واقعیت این است که حتی آنچه این روز ها به وضعیت ایمن یا سالم در حوزه سنجش و شاخص میزان آلودگی هوا معروف است هم احتمالا مضر است. مطالعه ای نشان داده که کودکان در رحم مادرشان هم در صورتی که در معرض آلودگی هوا در سطح ایمن یا سالم قرار گیرند، ممکن است دچار اختلالات مغزی باشند که بر عملکرد قوای شناختی آن ها طی دوران مدرسه اثرگذار است. ادامه مطلب »

آلودگی هوا سالانه ۳۰ هزار قربانی در ایران می گیرد

آلودگی هوا سالانه 30 هزار قربانی در ایران می گیرد

می گویند که هر دقیقه تنفس در تهران برابر با ۹ نخ سیگار کشیدن است. به عقیده کارشناسان، خطر بحران آلودگی هوای تهران کمتر از وقوع زلزله نیست .

امروزه هر فرد شهرنشین میداند که آلودگی هوا زیان آور است اما مسأله مهمتر آن است که چقدر زیان آور؟. آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ و میر است. آمار بین المللی خسارات ناشی از آلودگی هوا نشان می دهد که بیماری های ناشی از آلودگی هوا چهارمین رتبه مرگ و میر را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش سازمان ملل متحد هر ساله ۳ میلیون نفر از مردم جهان به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. آلودگی هوا چندین سال است که به یکی از اصلی ترین مشکلات زندگی در شهر تهران تبدیل شده است.

تهران امروز چندان شباهتی به آن قصبه خوش آب و رنگ قدیمی که به خاطر چنارهای بسیار بلند و همیشه پربرگ و بارش به قصبه چنارستانها معروف بود ، ندارد. تحقیقات انجام شده توسط شرکت کنترل کیفیت هوا و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلا می ایران نیز حاکی است میزان این آلا ینده ها در شهر تهران ۸/۲ برابر استاندارد جهانی است. ادامه مطلب »

توصیه های لازم برای حفظ سلامتی در زمان آلودگی هوا

توصیه های لازم برای حفظ سلامتی در زمان آلودگی هوا

در این روزها آلودگی هوا در پایتخت و برخی از شهرهای صنعتی ما بسیار افزایش پیدا کرده است توصیه می کنیم مراقبت های لازم در این زمینه را رعایت کنید و مراقب تاثیرات منفی آلودگی هوا باشید.توصیه می‌شود که بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی در روزهای آلوده از منزل خارج نشده و در خانه بمانند. همچنین ورزشکاران نیز در فضای باز ورزش نکنند..

آلودگی هوا دیگر خبر جدید و عجیبی محسوب نمی‌شود. ساکنان شهرهای صنعتی و بزرگ عادت کرده‌اند روزهای بسیاری را در میان دود نفس بکشند و چند قدم جلوتر را به سختی ببیند و با سرفه، آبریزش و سوزش چشم،خستگی و سردرد روزشان را بگذرانند.تابستان با گرد و غبار کشورهای همسایه و تالاب‌های خشک شده داخل کشور و زمستان با پایداری هوا و وارونگی!آلودگی هوا شاید دیگر عجیب نباشد اما هر روز بیشتر خطرناک می‌شود و خیلی‌ها را به بیماری‌های سخت دچار می‌کند و حتی به کام مرگ می‌کشاند. مساله‌ای که نباید بگذاریم عادت کردن به آن باعث شود دنبال راه حل‌هایش نگردیم.
ادامه مطلب »

مرگ سالانه ۷ میلیون نفر در دنیا به دلیل آلودگی هوا

مرگ سالانه ۷ میلیون نفر در دنیا به دلیل آلودگی هوا

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد جمعیت جهان در محیط هایی با کیفیت پایین هوا زندگی می کنند، گفت: آلودگی هوا به عنوان پنجمین علت مرگ در جهان، سالانه موجب مرگ بیش از ۷ میلیون نفر در دنیا می شود.

ایران اکونومیست –
به گزارش ایران اکونومیست؛ دکتر علیرضا رئیسی – معاون بهداشت وزارت بهداشت به مناسبت چهارم مهرماه روز جهانی بهداشت محیط بیانیه ای صادر کرد.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت در متن این بیانیه آمده است:
«چهارم مهرماه مصادف با روز جهانی بهداشت محیط، توجه همگان را به نقش بهداشت محیط در تامین زندگی سالم فرا می خواند. همچنین انتخاب شعار “کیفیت هوای آزاد و داخل ساختمان” لزوم توجه به این مهم را بویژه در کشورهای با آلودگی بالا گوشزد می کند.
طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت بیش از ۸۰ درصد جمعیت جهان در محیط هایی با کیفیت پایین هوا زندگی می کنند.
آلودگی هوا به عنوان پنجمین علت مرگ در جهان، سالانه موجب مرگ بیش از ۷ میلیون نفر در جهان می گردد. کاهش آلودگی هوای آزاد و داخل خانه با بهسازی محیط وارتقای سطح بهداشت، کاهش تنفس دود دست دوم، شناسایی مهم ترین آلاینده ها به منظور حذف یا کاهش مهم ترین آلوده کننده آلودگی هوا در محیط زندگی و کار می تواند نقش ویژه ای در کاهش میزان مرگ و میر و بروز بیماری های مرتبط داشته و موجبات کاهش هزینه های سرسام آور درمان بیماری ها و بهبود شاخص های بهره وری شود. ادامه مطلب »

تاثیر منفی آلودگی هوا در DNA دانش‌آموزان

تاثیر منفی آلودگی هوا در DNA دانش‌آموزان

بر اساس آنچه که مطالعات محققان نشان می‌دهد، قرارگیری کودکان در معرض آلودگی هوا به طور مستقیم در DNA آنها تأثیر منفی می‌گذارد و منجر به کوتاه شدگی تلومر در آنها می‌شود.

پژوهشگران که بحث‌شان بر روی آلودگی هوا ناشی از ترافیک است باور دارند، افراد جوان مبتلا به آسم با کوتاه شدگی تلومرها که با افزایش سن رخ می‌دهد، روبه‌رو هستند.

بر اساس این مطالعات که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است، هر چقدر میزان قرارگیری در معرض PAHها (هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه) افزایش یابد، طول تلومرها هم کوتاه‌تر می‌شود، این در حالیست که قطعا کودکان و نوجوانان مبتلا به آسم بیش از دیگران در معرض سطوح بالاتر PAH هستند.

جان بالمز، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «نتایج بررسی‌های ما نشان می‌دهد که طول تلومر ممکن است دارای پتانسیل استفاده به عنوان نشانگر زیستی آسیب به DNA به دلیل قرارگیری در معرض محیط زیست یا التهاب مزمن باشد».

برای دستیابی به این نتایج، محققان دانشگاه کالیفرنیا 14 کودک و نوجوان را که در شهر فرزنو در ایالت کالیفرنیا زندگی می‌کردند را انتخاب کردند و با بررسی‌های بسیار بر روی آنها به این نتیجه رسیدند که بین PAHها و کوتاه شدن تلومرها ارتباط مستقیم وجود دارد.  ادامه مطلب »

آیا آلودگی هوا و سر و صدای زیاد مردان را نابارور می کند؟!

آیا آلودگی هوا و سر و صدای زیاد مردان را نابارور می کند؟!

دکترحامد اخوی زادگان با بیان اینکه افرادی که درمحیط های گرم کار و فعالیت می کنند نیز در معرض ناباروری هستند، اظهار کرد: افرادی که در محیط های گرم، محیط های پالایشگاهی، صنایع چسب و کفش یا با مواد شیمیایی کار می کنند در معرض ناباروری قرار دارند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:عوامل محیطی به خودی خود موجب ناباروری نمی شوند، اما اگر بستر و زمینه لازم فراهم شود این عوامل هم برروی ناباروری موثر هستند.

فاصله بین ازدواج و اولین تولد
وی با اشاره به دیر بچه دار شدن برخی از خانواده ها گفت: والدین تصمیم می گیرند بعد از سروسامان دادن به زندگی خود صاحب بچه شوند و به همین دلیل فاصله تولد اولین بچه با ازدواج گاها به شش تا هفت سال می رسد.
اخوی زادگان ادامه داد که فاصله بین ازدواج و اولین تصمیم برای بارداری بسیار مهم است واگرزوجین بخواهند به مدت طولانی از بارداری جلوگیری کنند، بهتر است به پزشک مراجعه کنند تا مطمئن شوند مشکلی برای بارداری ندارند. ادامه مطلب »

مرگ سالانه ۵ هزار نفر به علت آلودگی هوا

مرگ سالانه 5 هزار نفر به علت آلودگی هوا سلامت نیوز: مرگ سالانه 5 هزار نفر به علت آلودگی هوا

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست از جان باختن سالانه 5 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا خبر داد.

مسعود زندی در مراسم رونمایی سند جامع کنترل آلودگی هوا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ریزگردها در حال حاضر در 23 استان کشور جولان می‌دهند، افزود: تهیه سند جامع آلودگی هوا سندی است که می‌تواند مایه دلگرمی برای سازمان محیط زیست باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران،وی ادامه داد: در یک دهه گذشته عواملی مانند ریزگردها در 23 استان کشور و تغییر اقلیم که یکی از چالش‌های مهم کشور است باعث تشدید آلودگی‌ها شده است.

معاون مرکزملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست گفت: علت اصلی آلودگی‌ها متناسب نبودن ظرفیت‌هاست .به‌ عنوان مثال تهران ظرفیت تردد 3 میلیون خودرو و 2/5 میلیون موتورسیکلت را ندارد. ادامه مطلب »