بایگانی دسته‌ها: اثرات مخرب

توصیه های لازم برای حفظ سلامتی در زمان آلودگی هوا

توصیه های لازم برای حفظ سلامتی در زمان آلودگی هوا

در این روزها آلودگی هوا در پایتخت و برخی از شهرهای صنعتی ما بسیار افزایش پیدا کرده است توصیه می کنیم مراقبت های لازم در این زمینه را رعایت کنید و مراقب تاثیرات منفی آلودگی هوا باشید.توصیه می‌شود که بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی در روزهای آلوده از منزل خارج نشده و در خانه بمانند. همچنین ورزشکاران نیز در فضای باز ورزش نکنند..

آلودگی هوا دیگر خبر جدید و عجیبی محسوب نمی‌شود. ساکنان شهرهای صنعتی و بزرگ عادت کرده‌اند روزهای بسیاری را در میان دود نفس بکشند و چند قدم جلوتر را به سختی ببیند و با سرفه، آبریزش و سوزش چشم،خستگی و سردرد روزشان را بگذرانند.تابستان با گرد و غبار کشورهای همسایه و تالاب‌های خشک شده داخل کشور و زمستان با پایداری هوا و وارونگی!آلودگی هوا شاید دیگر عجیب نباشد اما هر روز بیشتر خطرناک می‌شود و خیلی‌ها را به بیماری‌های سخت دچار می‌کند و حتی به کام مرگ می‌کشاند. مساله‌ای که نباید بگذاریم عادت کردن به آن باعث شود دنبال راه حل‌هایش نگردیم.
ادامه مطلب »

مرگ سالانه ۷ میلیون نفر در دنیا به دلیل آلودگی هوا

مرگ سالانه ۷ میلیون نفر در دنیا به دلیل آلودگی هوا

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد جمعیت جهان در محیط هایی با کیفیت پایین هوا زندگی می کنند، گفت: آلودگی هوا به عنوان پنجمین علت مرگ در جهان، سالانه موجب مرگ بیش از ۷ میلیون نفر در دنیا می شود.

ایران اکونومیست –
به گزارش ایران اکونومیست؛ دکتر علیرضا رئیسی – معاون بهداشت وزارت بهداشت به مناسبت چهارم مهرماه روز جهانی بهداشت محیط بیانیه ای صادر کرد.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت در متن این بیانیه آمده است:
«چهارم مهرماه مصادف با روز جهانی بهداشت محیط، توجه همگان را به نقش بهداشت محیط در تامین زندگی سالم فرا می خواند. همچنین انتخاب شعار “کیفیت هوای آزاد و داخل ساختمان” لزوم توجه به این مهم را بویژه در کشورهای با آلودگی بالا گوشزد می کند.
طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت بیش از ۸۰ درصد جمعیت جهان در محیط هایی با کیفیت پایین هوا زندگی می کنند.
آلودگی هوا به عنوان پنجمین علت مرگ در جهان، سالانه موجب مرگ بیش از ۷ میلیون نفر در جهان می گردد. کاهش آلودگی هوای آزاد و داخل خانه با بهسازی محیط وارتقای سطح بهداشت، کاهش تنفس دود دست دوم، شناسایی مهم ترین آلاینده ها به منظور حذف یا کاهش مهم ترین آلوده کننده آلودگی هوا در محیط زندگی و کار می تواند نقش ویژه ای در کاهش میزان مرگ و میر و بروز بیماری های مرتبط داشته و موجبات کاهش هزینه های سرسام آور درمان بیماری ها و بهبود شاخص های بهره وری شود. ادامه مطلب »

تاثیر منفی آلودگی هوا در DNA دانش‌آموزان

تاثیر منفی آلودگی هوا در DNA دانش‌آموزان

بر اساس آنچه که مطالعات محققان نشان می‌دهد، قرارگیری کودکان در معرض آلودگی هوا به طور مستقیم در DNA آنها تأثیر منفی می‌گذارد و منجر به کوتاه شدگی تلومر در آنها می‌شود.

پژوهشگران که بحث‌شان بر روی آلودگی هوا ناشی از ترافیک است باور دارند، افراد جوان مبتلا به آسم با کوتاه شدگی تلومرها که با افزایش سن رخ می‌دهد، روبه‌رو هستند.

بر اساس این مطالعات که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است، هر چقدر میزان قرارگیری در معرض PAHها (هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه) افزایش یابد، طول تلومرها هم کوتاه‌تر می‌شود، این در حالیست که قطعا کودکان و نوجوانان مبتلا به آسم بیش از دیگران در معرض سطوح بالاتر PAH هستند.

جان بالمز، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «نتایج بررسی‌های ما نشان می‌دهد که طول تلومر ممکن است دارای پتانسیل استفاده به عنوان نشانگر زیستی آسیب به DNA به دلیل قرارگیری در معرض محیط زیست یا التهاب مزمن باشد».

برای دستیابی به این نتایج، محققان دانشگاه کالیفرنیا 14 کودک و نوجوان را که در شهر فرزنو در ایالت کالیفرنیا زندگی می‌کردند را انتخاب کردند و با بررسی‌های بسیار بر روی آنها به این نتیجه رسیدند که بین PAHها و کوتاه شدن تلومرها ارتباط مستقیم وجود دارد.  ادامه مطلب »

آیا آلودگی هوا و سر و صدای زیاد مردان را نابارور می کند؟!

آیا آلودگی هوا و سر و صدای زیاد مردان را نابارور می کند؟!

دکترحامد اخوی زادگان با بیان اینکه افرادی که درمحیط های گرم کار و فعالیت می کنند نیز در معرض ناباروری هستند، اظهار کرد: افرادی که در محیط های گرم، محیط های پالایشگاهی، صنایع چسب و کفش یا با مواد شیمیایی کار می کنند در معرض ناباروری قرار دارند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:عوامل محیطی به خودی خود موجب ناباروری نمی شوند، اما اگر بستر و زمینه لازم فراهم شود این عوامل هم برروی ناباروری موثر هستند.

فاصله بین ازدواج و اولین تولد
وی با اشاره به دیر بچه دار شدن برخی از خانواده ها گفت: والدین تصمیم می گیرند بعد از سروسامان دادن به زندگی خود صاحب بچه شوند و به همین دلیل فاصله تولد اولین بچه با ازدواج گاها به شش تا هفت سال می رسد.
اخوی زادگان ادامه داد که فاصله بین ازدواج و اولین تصمیم برای بارداری بسیار مهم است واگرزوجین بخواهند به مدت طولانی از بارداری جلوگیری کنند، بهتر است به پزشک مراجعه کنند تا مطمئن شوند مشکلی برای بارداری ندارند. ادامه مطلب »

مرگ سالانه ۵ هزار نفر به علت آلودگی هوا

مرگ سالانه 5 هزار نفر به علت آلودگی هوا سلامت نیوز: مرگ سالانه 5 هزار نفر به علت آلودگی هوا

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست از جان باختن سالانه 5 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا خبر داد.

مسعود زندی در مراسم رونمایی سند جامع کنترل آلودگی هوا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ریزگردها در حال حاضر در 23 استان کشور جولان می‌دهند، افزود: تهیه سند جامع آلودگی هوا سندی است که می‌تواند مایه دلگرمی برای سازمان محیط زیست باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران،وی ادامه داد: در یک دهه گذشته عواملی مانند ریزگردها در 23 استان کشور و تغییر اقلیم که یکی از چالش‌های مهم کشور است باعث تشدید آلودگی‌ها شده است.

معاون مرکزملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست گفت: علت اصلی آلودگی‌ها متناسب نبودن ظرفیت‌هاست .به‌ عنوان مثال تهران ظرفیت تردد 3 میلیون خودرو و 2/5 میلیون موتورسیکلت را ندارد. ادامه مطلب »

اثر آلودگی و سر و صدا بر ناباروری

اثر آلودگی و سر و صدا بر ناباروری

عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تاثیرآلودگی هوا و صوتی درناباروری مردان،گفت: مردانی که درشهرهای صنعتی و بزرگ زندگی می کنند بیشتر در خطر ابتلا به ناباروری قرار دارند.

 دکترحامد اخوی زادگان با بیان اینکه افرادی که درمحیط های گرم کار و فعالیت می کنند نیز در معرض ناباروری هستند، اظهار کرد: افرادی که در محیط های گرم، محیط های پالایشگاهی، صنایع چسب و کفش یا با مواد شیمیایی کار می کنند در معرض ناباروری قرار دارند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:عوامل محیطی به خودی خود موجب ناباروری نمی شوند، اما اگر بستر و زمینه لازم فراهم شود این عوامل هم برروی ناباروری موثر هستند.

فاصله بین ازدواج و اولین تولد
وی با اشاره به دیر بچه دار شدن برخی از خانواده ها گفت: والدین تصمیم می گیرند بعد از سروسامان دادن به زندگی خود صاحب بچه شوند و به همین دلیل فاصله تولد اولین بچه با ازدواج گاها به شش تا هفت سال می رسد.
اخوی زادگان ادامه داد که فاصله بین ازدواج و اولین تصمیم برای بارداری بسیار مهم است واگرزوجین بخواهند به مدت طولانی از بارداری جلوگیری کنند، بهتر است به پزشک مراجعه کنند تا مطمئن شوند مشکلی برای بارداری ندارند.
این عضو هیات علمی دانشگاه تهران به فاصله گذاری بین فرزندان بعدی اشاره کرد و گفت:رعایت نکردن فواصل بچه دار شدن توسط مادران به کمبود برخی ویتامین ها ازجمله کلیسم، آهن در آنها می انجامد و این کار می تواند پوکی استخوان آنان را به همراه داشته باشد.
وی ادامه داد که پزشکان اطفال معتقد هستند که اگر فاصله گذاری بچه دار شدن کمتر از ۲ سال باشد، بچه اول به مدت کافی از شیر مادر بهره مند نمی شود و بهتر است فاصله بین بچه ها بیشتر از دو سال باشد. ادامه مطلب »

تأثیر بلندمدت ریزگردها در بروز برخی از انواع سرطان‌ها

حمیدرضا مرتضوی گفت: بر اساس تقسیم‌بندی‌های صورت گرفته، هرچه ذرات ریزگردها کوچکتر باشد میزان تأثیرگذاری آن از طریق نفوذ به قسمت‌های مختلف بدن از راههای هوایی بیشتر می‌شود که این تأثیرپذیری برای افراد مستعد به شکل ایجاد آلرژی، آسم، انواع بیماری‌های مزمن، انسداد مزمن ریه بروز می‌کند.

وی افزود: ریزگردها با به همراه داشتن مواد انرژی، انواع گردهای گیاهی و دیگر مواد سمی از طریق راههای هوایی وارد بدن شده و موجب تحریک سیستم تنفسی و ایجاد مشکلات جدی در بیماران مستعد مشکلات ریوی و گروههای آسیب پذیر شامل کودکان و افراد مسن می‌شوند. ادامه مطلب »

خسارت ۴۰۰ میلیون دلاری یک روز تعطیلی در اثر ریزگردها

ریزگردها با شش‌ها چه می‌کنند؟

15-2-28-925101423304653798_103

یک فوق‌تخصص ریه اظهار کرد: ریزگردها در طولانی‌ مدت با ایجاد التهاب در کیسه‌های هوایی در نهایت موجب فیبروز ریه می‌شوند.

دکتر علی معینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه در هر دقیقه پنج تا شش لیتر هوا وارد شش‌های هر فرد می‌شود، اظهار کرد: زمانی که هوای موجود محتوی ذرات گرد و غبار باشد، قطعا ورود این ریزگردها به دستگاه تنفسی اجتناب‌ناپذیر است.

معینی با تاکید بر اینکه مسئولان محیط زیست باید هر چه سریع‌تر در زمینه رفع معضل ریزگردها چاره‌اندیشی کنند، اظهار کرد: باید در خصوص پیشگیری از بروز پدیده گرد و غبار چاره‌اندیشی شود، زیرا زمانی که این ذرات وارد هوا شوند قطعا مجبور به استنشاق آن هستیم.

این فوق تخصص ریه با بیان اینکه این ذرات طیف وسیعی از عوارض را برای دستگاه تنفسی به همراه خواهند داشت، کودکان، سالمندان، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماران قلبی و ریوی و نیز بیماران دارای ضعف سیستم ایمنی را از جمله گروه‌های در معرض خطر این ذرات عنوان کرد.

معینی افزود: قطعا ورود ریزگردها به دستگاه تنفسی این افراد می‌تواند مشکلات تنفسی برای آنها ایجاد کرده و عوارض بیماری آنها را تشدید کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه افزود: همچنین این ریزگردها می‌توانند در بلند مدت موجب ایجاد بیماری بینابینی ریه شده و با ایجاد التهاب کیسه‌های هوایی در نهایت موجب فیبروز ریه شوند.

معینی افزود: توصیه‌ای که می‌توان در جهت کاهش عوارض این ریزگردها بر دستگاه تنفسی داشت این است که افراد حتی‌المقدور در روزهای پر گرد و غبار در فضاهای سربسته بمانند.

وی افزود: همچنین توصیه می‌شود افراد چنانچه مجبور به ماندن در فضای بیرون هستند، حتما از ماسک استفاده کنند.

این فوق تخصص ریه با اشاره به وجود انواع ماسک‌ها در بازار، ماسک‌های N95 را بهترین ماسک عنوان کرد و افزود: این ماسک‌ها تا حد زیادی بار میکروبی هوا را گرفته و تا 95 درصد هوا را فیلتر می‌کنند و انتقال عفونت از طریق این ذرات را به حداقل می‌رسانند.

معینی در پایان بر افزایش مصرف مایعات در روزهای پرگرد و خاک تاکید کرد و افزود: مایعات تولید خلط را بهبود بخشیده و با افزایش خلط مکانیسم دفاعی دستگاه تنفسی بهتر می‌تواند ذرات گرد و غبار را گرفته و از طریق سرفه دفع کند.

رنج مردم سیستان از شیوع بیماری های تنفسی

نماینده مردم زابل گفت: تاخیر در انجام تثبیت شن های روان پیامدهای ناگواری را برای مردم سیستان در پی داشته است. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه سیستان و بلوچستان، سید باقر حسینی افزود: مردم سیستان از بروز و شیوع بیماریهای تنفسی در رنج هستند. وی بیان کرد: کودکان منطقه در خطر ابتلا انواع بیماریهای ریوی و واگیردار ناشی از ریزگردها قرار گرفته اند. نماینده مردم زابل در ادامه گفت: حرکت شن های روان برای ساکنان این شهرستان مشکل ساز شده است و خسارات زیادی به بخش های کشاورزی این … ادامه مطلب »