بایگانی دسته‌ها: راه ها های مقابله

مهر و موم یک واحد آلاینده تولید آسفالت

مهر و موم یک واحد آلاینده تولید آسفالت

یک واحد تولید کننده آسفالت در بخش مرکزی شهرستان شاهین شهر و میمه، به دلیل استفاده از نفت کوره و استفاده نکردن از فیلتر مناسب کوره آسفالت و تجهیزات دانه بندی سنگ، موجب آلودگی هوا و تخریب محیط زیست شده بود به مراجع قضایی معرفی شد.
پس از تحقیقات و بررسی های بعمل آمده به استناد مواد ۱۱ و ۱۲ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و مواد ۱۲ و ۱۷ قانون هوای پاک و ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، از ادامه فعالیت توام با آلودگی این واحد جلوگیری شد. ادامه مطلب »

نبرد الکتریکی با آلودگی هوا در دنیا

نبرد الکتریکی با آلودگی هوا در دنیا

 اتحادیه اروپا اما در کنار تمام این اقدامات، با هدف جهانی سازی پروژه اتوبوس های الکتریکی، «پروژه اتوبوس شهری بدون آلودگی» را در سال ۲۰۱۳ میلادی تعریف کرد و بودجه ای معادل ۲۲.۵ میلیون یورو برای آن در نظر گرفت. هدف این اتحادیه از اجرای این پروژه کاهش آلودگی هوا، کاهش سطح آلودگی صوتی، عدم استفاده از منابع تجدید ناپذیر مانند نفت در مناطق شهری و گسترش سیستم اتوبوس شهری تمام برقی با ظرفیت بالا است . ادامه مطلب »

تصمیمی برای کاهش آلودگی هوا

تصمیمی برای کاهش آلودگی هوا

در جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا تفاهم‌نامه همکاری در زمینه پایش گازوئیل بین سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران امضا شد.

بر این اساس مقرر شد شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نسبت به اطلاع رسانی جایگاه‌های منتخب عرضه کننده گازوئیل یورو ۴ در اپلیکیشن پمپ بنزین یاب اقدام کند. ادامه مطلب »

نوسازی کامیون‌های فرسوده با وام ۳۲۰ میلیونی

نوسازی کامیون‌های فرسوده با وام 320 میلیونی

در طرح جدید دولت، باتوجه به مازاد کامیون و کامیونت در کشور، قرار بر این شد که هر دو کامیون فرسوده با یک کامیون نو جایگزین شود. در همین راستا، امسال هم مشاور معاون وزیر راه و شهرسازی از اختصاص وام ۳۲۰‌میلیون تومانی برای نوسازی کامیون‌های فرسوده خبر داده است و درمورد منابع مالی این برنامه، اعلام کرد که منابع مالی مورد نیاز برای این برنامه از محل صرفه‌جویی سوخت حاصل از نوسازی و جایگزینی یک کامیون نو با نمونه فرسوده تامین می‌شود.

ادامه مطلب »

فراخوان تولید کنندگان موتور سیکلت، برای جایگزنی نوع برقی با بنزینی

فراخوان تولید کنندگان موتور سیکلت، برای جایگزنی نوع برقی با بنزینی

سازمان برنامه و بودجه کشور در فراخوانی خواستار ثبت نام تولیدکنندگان واجد شرایط موتورسیکلت جهت جایگزینی موتورسیکلت های بنزینی فرسوده با موتورسیلکلت های برقی شد.
به گزارش عصرایران به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور؛ در فراخوان این سازمان آمده است: در راستای اجرایی کردن برنامه جایگزینی موتورسیکلت های بنزینی فرسوده با موتورسیکلت های برقی (موضوع تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۷)، به منظور کاهش آلودگی هوا و بهینه سازی مصرف سوخت، سازمان برنامه و بودجه کشور درصدد شناسایی تولید کنندگان واجد شرایط است. ادامه مطلب »

تدبیر موفق چین برای مقابله با ریزگردها

تدبیر موفق چین برای مقابله با ریزگردها

اقدامات مسئولین منطقه خودگردان شین جیانگ در چین برای جلوگیری از توسعه مناطق بیابانی و افزایش سطح محیط زیست مناسب جامعه انسانی و بهبود فضای شهری، راهکاری است که می تواند مورد توجه مسئولان محیط زیست در ایران قرار گیرد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا به ارومچی، یکی از مهمترین معضلات جوامع بشری در حال حاضر کاهش نزولات آسمانی و روند رو به گسترش مناطق بیابانی است که در ادامه خود، با هر جابجایی هوا و وقوع طوفان ها، هجوم ریزگردها را به دنبال دارد.
ایران نیز در ادامه تغییرات زیست محیطی صورت گرفته طی سالهای اخیر، با مشکلات عظیم هجوم ریزگردها و آلودگی هوا در بیشتر روزهای سال در شهرهای غربی بخصوص خوزستان مواجه است که اخیرا تا مرکز کشور نیز پیشروی کرده است. با توجه به وجوه اشتراک مناطق خشک ایران و استان شین جیانگ چین از نظر اقلیمی و آب و هوایی، راهکار مسئولان این منطقه برای مقابله با خشکی هوا و ورود ریزگردها در مناطق شهری می تواند مورد استفاده مقامات مسئول در ایران نیز قرار گیرد. ادامه مطلب »

راهکار جدی دولت آلمان برای جلوگیری از آلودگی هوا

راهکار جدی دولت آلمان برای جلوگیری از آلودگی هوا

 بسیاری از شهروندان آلمانی در حال حاضر میل شدیدی به خرید اتومبیل‌های الکتریکی دارند و همین روند میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای مانند دی اکسید کربن و نیتروژن را کاهش داده است. با این حال به منظور تحقق استانداردهای اتحادیه اروپا در شهرهای کوچکی مانند بن، هسن، روتلینگن، مانهایم و هرنبرگ که در جنوب اشتوتگارت واقع شده، سیستم حمل و نقل عمومی رایگان خواهد شد.
سخنگوی شورای شهر بن نیز اعلام کرده که قرار است اتوبوس‌ها و تاکسی‌های الکتریکی جایگزین انواع دیزلی آن‌ها شود.
آلمان تاکنون تلاش‌های متعددی برای کاهش آلودگی هوا و انتشار کربن کرده است. این کشور در حال حاضر به بزرگترین توربین بادی جهان مجهز است و قصد دارد تا سال ۲۰۲۱ قطارهای هیدروژنی را نیز احداث کند؛ همان طور که سال ۲۰۱۷ میلادی نیز اولین قطار هیدروژنی در این کشور و در شهر زالتسگیتر رونمایی شد.

ادامه مطلب »

انتقال شرکت تامین ماسه تنها راه رفع آلایندگی فیروزکوه

انتقال شرکت تامین ماسه تنها راه رفع آلایندگی فیروزکوه

چندی پیش فیلمی در ارتباط با آلاینده‌های شرکت تامین ماسه و ریخته‌گری شهرستان فیروزکوه در شبکه خبری تهران نیوز و پایگاه‌های خبری شهرستان فیروزکوه منتشر شد، که سبب شد این موضوع به دغدغه برخی مسئولان دلسوز تبدیل شود. در این راستا به سراغ مجتبی بنداد کرمانی، سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزکوه رفت و گفت‌وگویی در این ارتباط با وی داشت که در ادامه ماحصل این گپ و گفت را با هم می‌خوانیم:

به نظر شما مشکل شرکت تامین ماسه و ریخته‌گری فیروزکوه چه چیزی است؟

بنداد کرمانی: زمانی مجوز برای شرکت تامین ماسه و ریخته‌گری داده شد که ظاهراً قبل از انقلاب بود و آن زمان حوزه شهری به این میزان تعریف نشده بود و البته در این زمینه محیط زیست می‌تواند نظر دقیق‌تری دهد، امروز در سال ۹۷ این کارخانه در حاشیه شهر وجود دارد؛ آلاینده این کارخانه هم مشخص و واضح است و گردو غبار آن در برخی روزها با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است و نیاز است در این زمینه کاری صورت گیرد. ادامه مطلب »

برج ۶۰ متری آلودگی را می مکد و هوای پاک تولید می کند

برج ۶۰ متری آلودگی را می مکد و هوای پاک تولید می کند

چین که بامشکل آلودگی هوا دربسیاری از شهرهای بزرگ خودبه طور جدی دست و پنجه نرم می کند،روشی منحصر به فرد برای مقابله با این مشکل ابداع کرده است.

به گزارش سرویس گوناگون جام نیوز ، شدت آلودگی هوا در چین تا بدان حد است که سالانه موجب مرگ ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر می شود. اما اجرای یک طرح جدید و منحصر به فرد در منطقه به شدت آلوده شیان قرار است مقداری از مشکل مذکور را بکاهد.
چینی ها در این منطقه یک برج مکنده ۶۰ متری احداث کرده اند که به جای تشدید آلودگی، مجهز به یک سیستم مکش هوای آلوده و تصفیه آن است. این برج بعد از مکیدن هوا با استفاده از فیلترهای تعبیه شده ذرات معلق موجود در آن را حذف می کند و هوای تمیز را به سمت آسمان پراکنده می کند. ادامه مطلب »

کاشت درخت در بزرگراهها به کاهش آلودگی هوا کمک نمی کند

کاشت درخت در بزرگراهها به کاهش آلودگی هوا کمک نمی کند

کیانوش سوزنچی اظهار کرد: متأسفانه بیشتر افراد در هفته درختکاری به یاد کاشت درخت می‌افتند، اما چندان در رابطه با کاشت نوع درخت و چگونگی کاشت آن تجربه و دانش لازم را ندارند، همین موضوع باعث بروز مشکلاتی در بافت شهرها شده است.

وی ادامه داد: در همین راستا باید انواع درختان با توجه به اقلیم هر منطقه انتخاب و فضای کافی نیز برای کاشت آنها در نظر گرفته شود، اما در برخی موارد این موضوع از سوی مسئولان و شهروندان نادیده گرفته می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه برخی از درختان مثل درخت تبریزی ریشه‌های پرآب نیاز دارند، بنابراین این گیاه باید در ۱۰متری هرکانال فاضلاب یا سفره آب زیرزمینی کاشته شود چون ممکن است به بافت شهری آسیب بزند، عنوان کرد: در سال های گذشته در پارک گفت و گوی تهران برنامه ای درختکاری توسط هنرمندان برنامه‌ریزی شد و حفره‌هایی به فاصله یک متر به یک متر ایجاد کردند تا در آنها نهال هایی به نام هنرمندان کاشته شود، اما آینده نگری خاصی در این موضوع انجام نشد که در این شرایط، چگونه درختان به رشد و حیات خود ادامه دهند؟ ادامه مطلب »