بایگانی دسته‌ها: راه ها های مقابله

نسخه فوری هوای پاک برای شهرداری پایتخت

نسخه فوری هوای پاک برای شهرداری پایتخت

بانک جهانی با بررسی وضعیت آلودگی هوای تهران و مقایسه آن با کیفیت هوای ۲۵ شهر بزرگ دنیا اعلام کرد: ذرات معلق موجود در هوای تهران سه تا چهار برابر بیش از حد مجاز است که منشأ اصلی انتشار آن به خودروهای سنگین و موتورسیکلت‌ها مربوط می‌شود. بانک جهانی در گزارش خود، تراز مطلوب برای کاهش آلودگی هوای تهران را شاخص کیفیت هوای لندن و نیویورک معرفی کرده و با ارائه یک نسخه فوری به شهرداری، واقعی‌سازی قیمت بنزین، نصب فیلتر دوده و اجرای طرح LEZ را توصیه کرده است. بانک جهانی با بررسی وضعیت زیست‌محیطی تهران، مهم‌ترین چالش پایتخت یعنی آلودگی هوا را زیر ذره‌بین قرار داده و ضمن مقایسه آلودگی تهران با ۲۵ کلان‌شهر دیگر، راهکارهای فوری و میان‌مدت کاهش تولید آلاینده‌ها را نیز ارائه کرده است. ادامه مطلب »

با بی‌پولی‌ می‌توان به جنگ آلودگی هوا رفت؟

با بی‌پولی‌ می‌توان به جنگ آلودگی هوا رفت؟

دبیر کارگروه ملی آب‌وهوا اقدامات انجام شده برای مقابله با آلودگی هوا را شرح داد و گفت: بانک جهانی یک گزارشی برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرده که می‌گوید اگر غلظت ذرات متوسط تهران از ۳۲ میکروگرم به ۱۰ میکروگرم برسد، ۱.۸میلیارد دلار از لحاظ اقتصادی صرفه‌جویی انجام می‌شود.

نشست خبری مسعود تجریشی معاون محیط‌زیست انسانی سازمان محیط‌زیست صبح امروز در سازمان محیط‌زیست برگزار شد.

او در ابتدا با اشاره به پیوستن کارگروه ملی آلودگی هوا به سازمان محیط‌زیست گفت: با این کارها ما می‌خواهیم به مردم کمک کنیم نه اینکه دوباره به آبان برسیم و بگویم چرا مسئله آلودگی هوا حل نشده و باید چه کار کنیم.

ادامه مطلب »

راهکار نماینده مجلس برای کاهش آلودگی هوای تهران

راهکار نماینده مجلس برای کاهش آلودگی هوای تهران

علی عسگر ظاهری عبده وند با اشاره به اینکه تهران کلانشهری پرجمعیت است که روز به روز بر شمار ساکنانش افزوده می شود، تصریح کرد: واقعا تهران دیگر ظرفیت و گنجایش این حجم بالای خودرو را ندارد و اینجاست که نقش شهرداری تهران در رفع معضل شمار بالای خودروها که رابطه مستقیم با رشد آلاینده های هوا دارد، بیش از پیش جلوه می کند.

نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه شهرداری تهران باید در کنار دریافت عوارض های ساختمانی و پسماند و نوسازی، عوارضی هم در قالب ایجاد انرژی های پاک وضع و از شهروندان تهرانی دریافت کند، گفت: شهرداری تهران با کسب این عوارض می تواند به تولیدکنندگان خودرو یارانه پرداخت کند تا صنعت خودروسازی یا موتورسیکلت سازی کشور به سمت تولید محصولات پاک و برقی بروند و تولید این محصولات به حجم انبوه برسد. ادامه مطلب »

پیش‌بینی استقبال بی‌نظیر از اتوبوس برقی مرسدس بنز

پیش‌بینی استقبال بی‌نظیر از اتوبوس برقی مرسدس بنز

سال گذشته بود که شرکت خودروسازی دایملر آلمان – شرکت مادر مرسدس بنز – اعلام کرد که قصد دارد به منظور توسعه رقابت در عرصه وسائل نقلیه پاک و دوستدار محیط زیست، یک مدل اتوبوس جدید و تمام برقی و الکتریکی را تحت عنوان سیتارو ( e citaro ) در اواخر سال 2018 میلادی معرفی و عرضه کند.
حالا این شرکت با رونمایی و پرده برداری از این محصول جدید و شگفت انگیز، انتظار مشتریان و علاقمندان به خودرو و اتوبوس های برقی را به پایان رسانید تا در ناوگان حمل و نقل عمومی شهرهای کوچک و بزرگ جهان مورد کاربرد قرار بگیرد و تبدیل به پرفروش ترین اتوبوس الکتریکی در جهان شود. ادامه مطلب »

برای کنترل آلودگی هوای تهران باید منبع آن را کنترل کنیم

برای کنترل آلودگی هوای تهران باید منبع آن را کنترل کنیم

زهرا صدراعظم نوری درباره افزایش آلایندگی ازن در هوای تهران اظهار داشت: هنوز آخرین گزارش‌ها را در این خصوص دریافت نکرده‌ام و فعلاً ذرات کمتر از 2.5 میکرون عمده آلایندگی هوای شهر تهران را دارد که برنامه‌های خوبی در این خصوص اندیشیده شده است.

وی افزود: باید شهرداری تهران با همکاری سایر دستگاه‌ها منابع افزایش آلودگی شهر تهران را کاهش دهد و هر چقدر ذرات کمتر از 2.5 میکرون در هوای تهران کاهش پیدا می‌کند، آلودگی هوا نیز کمتر می‌شود.

رئیس کمیسیون محیط‌ زیست و سلامت شورای شهر تهران افزود: معاون حمل‌ونقل شهرداری تهران نیز بخشنامه‌ای اخیراً در حوزه کاهش آلودگی هوای شهر تهران ابلاغ کرده است که بر اساس آن خودروهای سنگین و دیزلی که تولید آلودگی می‌کنند، تردد آنها از مهرماه ممنوع است. ادامه مطلب »

مهر و موم یک واحد آلاینده تولید آسفالت

مهر و موم یک واحد آلاینده تولید آسفالت

یک واحد تولید کننده آسفالت در بخش مرکزی شهرستان شاهین شهر و میمه، به دلیل استفاده از نفت کوره و استفاده نکردن از فیلتر مناسب کوره آسفالت و تجهیزات دانه بندی سنگ، موجب آلودگی هوا و تخریب محیط زیست شده بود به مراجع قضایی معرفی شد.
پس از تحقیقات و بررسی های بعمل آمده به استناد مواد ۱۱ و ۱۲ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و مواد ۱۲ و ۱۷ قانون هوای پاک و ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، از ادامه فعالیت توام با آلودگی این واحد جلوگیری شد. ادامه مطلب »

نبرد الکتریکی با آلودگی هوا در دنیا

نبرد الکتریکی با آلودگی هوا در دنیا

 اتحادیه اروپا اما در کنار تمام این اقدامات، با هدف جهانی سازی پروژه اتوبوس های الکتریکی، «پروژه اتوبوس شهری بدون آلودگی» را در سال ۲۰۱۳ میلادی تعریف کرد و بودجه ای معادل ۲۲.۵ میلیون یورو برای آن در نظر گرفت. هدف این اتحادیه از اجرای این پروژه کاهش آلودگی هوا، کاهش سطح آلودگی صوتی، عدم استفاده از منابع تجدید ناپذیر مانند نفت در مناطق شهری و گسترش سیستم اتوبوس شهری تمام برقی با ظرفیت بالا است . ادامه مطلب »

تصمیمی برای کاهش آلودگی هوا

تصمیمی برای کاهش آلودگی هوا

در جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا تفاهم‌نامه همکاری در زمینه پایش گازوئیل بین سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران امضا شد.

بر این اساس مقرر شد شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نسبت به اطلاع رسانی جایگاه‌های منتخب عرضه کننده گازوئیل یورو ۴ در اپلیکیشن پمپ بنزین یاب اقدام کند. ادامه مطلب »

نوسازی کامیون‌های فرسوده با وام ۳۲۰ میلیونی

نوسازی کامیون‌های فرسوده با وام 320 میلیونی

در طرح جدید دولت، باتوجه به مازاد کامیون و کامیونت در کشور، قرار بر این شد که هر دو کامیون فرسوده با یک کامیون نو جایگزین شود. در همین راستا، امسال هم مشاور معاون وزیر راه و شهرسازی از اختصاص وام ۳۲۰‌میلیون تومانی برای نوسازی کامیون‌های فرسوده خبر داده است و درمورد منابع مالی این برنامه، اعلام کرد که منابع مالی مورد نیاز برای این برنامه از محل صرفه‌جویی سوخت حاصل از نوسازی و جایگزینی یک کامیون نو با نمونه فرسوده تامین می‌شود.

ادامه مطلب »

فراخوان تولید کنندگان موتور سیکلت، برای جایگزنی نوع برقی با بنزینی

فراخوان تولید کنندگان موتور سیکلت، برای جایگزنی نوع برقی با بنزینی

سازمان برنامه و بودجه کشور در فراخوانی خواستار ثبت نام تولیدکنندگان واجد شرایط موتورسیکلت جهت جایگزینی موتورسیکلت های بنزینی فرسوده با موتورسیلکلت های برقی شد.
به گزارش عصرایران به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور؛ در فراخوان این سازمان آمده است: در راستای اجرایی کردن برنامه جایگزینی موتورسیکلت های بنزینی فرسوده با موتورسیکلت های برقی (موضوع تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۷)، به منظور کاهش آلودگی هوا و بهینه سازی مصرف سوخت، سازمان برنامه و بودجه کشور درصدد شناسایی تولید کنندگان واجد شرایط است. ادامه مطلب »