بایگانی دسته‌ها: معرفی ریزگرد ها

گرد و غبار در ایران

در ایران، منشأ اصلی ریزگرد کویر‌ها و باتلاق‌های در حال خشک شدن عراق است که خاک و شن‌های آن از طریق باد شُمال (به عربی: شِمال) به ایران می‌آید. این باد از خرداد تا شهریور می‌وزد و از شمال غربی خاورمیانه شکل می‌گیرد و با گذر از کوه‌های ترکیه مانند قیفی به بیابان‌های عراق و سوریه سرازیر می‌شود و تا خلیج فارس و رسیدن به سطح آب‌های آزاد پیش می‌رود. سه کشور ایران، عراق و عربستان به طور مشترک هزینه‌های این اراضی را تأمین می‌کردند، و تمام اراضی در فصل خاصی از سال مالچ‌پاشی می‌شد. مالچ نوعی فرآوردهٔ چسبندهٔ نفتی است که برای تثبیت شن‌های روان در مناطق بیابانی از آن سود جسته می‌شود. جنگ عراق موجب فراموشی این کار، و در نتیجه افزایش توفان‌های غبار در خوزستان، غرب ایران، و سرانجام تقریباً در همهٔ ایران شد. توفان اخیر، که به گفتهٔ برخی اهالی بغداد بدترین توفان غبار زندگیشان بوده‌است، سبب بیشترین میزان گرد در سه دههٔ اخیر ایران شد.

اهواز آلوده ترین شهر جهان است

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه از سال 84 تا کنون برنامه کنترل و کاهش آلودگی هوا اجرا نشده است، گفت: اگر این برنامه را مطابق با آنچه که پیش بینی شده بود، پیش می‌بردیم اکنون بسیاری از مشکلات ما در زمینه آلودگی هوا حل شده بود.

معصومه ابتکار در اولین جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر تهران، اظهار کرد: این جلسه برای ایجاد یک اراده ملی برای حل معضل آلودگی هوای شهر تهران برگزار شده است و امیدواریم بتوانیم با یک پشتوانه قوی و با حضور همه دستگاه‌های مرتبط با آلودگی هوا این معضل جدی پایتخت را که اکنون در بسیاری از شهرهای دیگر هم وجود دارد حل کنیم. ادامه مطلب »

سرفه ها شروع می شود، بی امان و بی درمان…

شیمیایی هایشان کپسول به دوش، گاه تا شش ماه از سال با این سوغاتی های کشورهای دوست (!) که پیشتر بمب های شیمیایی شان دوستی می آورد و اکنون غبارشان، بیرق بلند دوستی هاشان است، می سوزند و می سازند و از غیرت مسئولان عالی کشور بی نصیب؛ نفس هایشان با سوت های خمپاره همراه است و جان می کنند و هستند تا…باز هم قصه پر غصه گرد و غبار، آغازیدن گرفته و باز هم همان سخنان همیشگی؛ وعده و وعیدها و… و دردی که مردم مظلوم غرب و جنوب کشور می کشند.

ادامه مطلب »

“ريزگرد ” چيست ؟چه كار بايد كرد (از دید یک خبر نگار)

ریزگرد (haze) كه اين روزها آسمان بخش بزرگي از كشور را در برگرفته است براي زائراني كه به كشورهاي عربستان و عراق و نيز سوريه مي روند ، پديده اي تقريبا شناخته شده است. اين سه كشور به واسطه داشتن بيابان هاي زياد و سرزمين هاي خشك بيشتر از ايران در معرض پديده اي به نام ريزگرد هستند. تغييرات اقليمي بسياري كه در سالهاي اخير در منطقه رخ داده و ايران نيز از آن متاثر شده است ، پديده ريزگرد را به سطح وسيع تري از ايران هم گسترش داده است . اگر روزگاري اين فقط شهرهاي كويري ايران و يا درحاشيه آن بودند كه با پديده زيست محيطي روبرو مي شدند ، امروز حتي پايتخت كشور نيز تحت تاثير پديده كشنده ريزگرد قرار گرفته است و در آن براي كمك به سلامت عمومي عملا تعطيل عمومي اعلام مي شود. ادامه مطلب »

گرد و غبار یا ریزگرد چیست؟

گرد و غبار یا ریزگرد ،توده‌ای از ذرات جامد ریز غبار و گاه دود و … است که در جو پخش شده و دید افقی را میان ۱ و ۲ کیلومتر محدود می‌کند و برای بیماران تنفسی بسیار زیان‌آور است.

در مریخ ریزگرد رویدادی تقریباً همیشگی است که گاه تا ارتفاع ۳۰ کیلومتری (بیش از ۵ برابر ارتفاع کوه دماوند از سطح دریا) بالا می‌رود و در فصل تابستان شدت گرفته و توفان‌های شدیدی را ایجاد می‌کند. یکی از دلایل بسیاری از انقراض‌های بزرگ تاریخ – از جمله انقراض دایناسور‌ها – پدیدهٔ ریزگرد است، زیرا این پدیده در موارد بحرانی با جلوگیری از تابش نور خورشید به زمین موجب زمستان جهانی می‌شود.

صحرای بزرگ آفریقا ، منطقه ساحل در شمال آفریقا وبیابان گبی – تاکلی ماکان در آسیای مرکزی از مناطق مهم منبع گرد و غبار در جهان بشمار می روند. ادامه مطلب »